Annonce

Annonce

Svar: Natteroderi - baby 6 måneder


2. juli 2012

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Mor

Tak for dit brev og velkommen til :)

Jeres datter gennemgår en meget stor udvikling netop nu, der sker rigtig meget med hende både motorisk og mentalt og netop når børn tager disse store udviklingsspring, så sover de naturligt også ofte dårligt.

Motorisk handler det om at hun lige nu begynder at kunne flytte mere på sig. Hun triller omkring, sparker, bruger sine hænder, griber ud osv. og er meget bevidst om rummet hun er i, legetøj hun ser og vil have fat i osv. Hun forsøger sandsynligvis også at krybe efter det, trække eller skubbe sig frem og måske går det ofte baglæns til stor frustration, fordi det er det modsatte hun vil.

Den motoriske uro i kroppen påvirker hende også om natten og det betyder at hun får sig lagt i stillinger som hun ikke mestrer at komme væk fra. Hun triller over mod sengens side, skubber sig op i hjørnet, sparker dynen af osv. og hun har brug for at du hjælper hende med stillingskift om natten.

Det mentale handler om at netop fordi hun begynder at opleve verden mere bevidst, kan bevæge sig lidt mere rundt, får lidt mere fornemmelse for rummet osv. så oplever hun også mere og får flere stimuli - og dermed drømmer hun også mere. Børn vil derfor naturligt i denne alder sove meget uroligt, de vil vågne op, småklynke, kan ligge og virre med hovedet, slå ud med armene, græde og nogle gange også grine i søvne, netop fordi de drømmer rigtig meget.

Natteroderi hører således alderen til og ændrer sig med tiden. Det der er vigtigt er at du ikke begynder at indføre dårlige vaner i løbet af natten, at du f.eks. ikke begynder at tilbyde hende en sut eller give hende brystet i munden hver gang hun vågner, for så risikerer du at hun får en vane med kun at kunne sove med dette ... din nærhed, kærtegn, stillingskift osv. er fint :)

Du skal naturligvis sikre dig at hun ikke søger ...


Annonce

... dig om natten fordi hun har brug for mælk og at hun således får både mad og mælk nok hele dagen igennem. Jeg vil derfor lige sende dig en plan for, hvordan en dag kan se ud nu:

Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover videre

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9: Frugtmos (jerntilskud), frisk blød frugt i hånden at gumle på, vand af kop.

Ammes og puttes til formiddagslur

Frokost 11.30: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende, vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Eftermiddag 16: Frugtmos, frisk frugt i hånden og ammes ofte også her

Powernapper evt. men nogle gange kan den springes over

Aften 18: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk, suppleres igen med lidt agurk eller lignende at gumle på, vand af kop

Ammes og puttes til natten ca kl 19.30-20

Sen aften 23-24: Ammes rigtig godt fra begge bryster, det der også kaldes et drømmemåltid og forsøg herefter at få hende til at sove uden brystet til næste morgen tidligt.

Vågner hun i løbet af natten og søger brystet, så giv hende det, men gør det kortvarigt, så hun ikke fylder sig med mælk og så hun lærer at sove videre. At sove igennem i denne alder er af at sove 5-6 timer uden mælk og det kan I godt arbejde på nu, men det er en forudsætning at hun får både mælk og mad nok hele dagen igennem :)

Prøv også at koble hendes tremmeseng til jeres seng. Fjern tremmerne fra den ene side og sæt de to senge sammen, naturligvis sikre dig at det er sikkerhedsmæssigt forsvarligt. På den måde kan du lærer hende at sove i egen seng, samtidig med at du kan ligge ved siden af, berolige og betrygge med dine hænder, kærtegn osv. og stadig hjælpe hende videre i søvnen uden at du behøver tage hende op :)

Rigtig meget held og lykke, håber du er hjulpet videre på vej :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Suttebehov

Alle nyfødte fødes med en sutterefleks, der både giver dem tryghed og mad og dermed er en livsnødvendig refleks.

Et meget fortidlig født barn kan godt mangle sutterefleks, men det vil ofte være en af de første reflekser man ser hos barnet.

Nogle børn har et stort suttebehov og her kan sundhedsplejersken anbafale at man giver barnet en sut. Andre børn bruger deres sutterefleks ved brystet og foretrækker dette fremfor en "narresut". I princippet skal det lille barn...

Læs mere i Babylex

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit svar ang. vores datter. Jeg tror virkelig, at du ramte plet med dit svar!

Mor til sensitiv pige på 4 måneder


Annonce