Annonce

Annonce

Svar: Natteroderi - baby 6 måneder


2. juli 2012

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Mor

Tak for dit brev og velkommen til :)

Jeres datter gennemgår en meget stor udvikling netop nu, der sker rigtig meget med hende både motorisk og mentalt og netop når børn tager disse store udviklingsspring, så sover de naturligt også ofte dårligt.

Motorisk handler det om at hun lige nu begynder at kunne flytte mere på sig. Hun triller omkring, sparker, bruger sine hænder, griber ud osv. og er meget bevidst om rummet hun er i, legetøj hun ser og vil have fat i osv. Hun forsøger sandsynligvis også at krybe efter det, trække eller skubbe sig frem og måske går det ofte baglæns til stor frustration, fordi det er det modsatte hun vil.

Den motoriske uro i kroppen påvirker hende også om natten og det betyder at hun får sig lagt i stillinger som hun ikke mestrer at komme væk fra. Hun triller over mod sengens side, skubber sig op i hjørnet, sparker dynen af osv. og hun har brug for at du hjælper hende med stillingskift om natten.

Det mentale handler om at netop fordi hun begynder at opleve verden mere bevidst, kan bevæge sig lidt mere rundt, får lidt mere fornemmelse for rummet osv. så oplever hun også mere og får flere stimuli - og dermed drømmer hun også mere. Børn vil derfor naturligt i denne alder sove meget uroligt, de vil vågne op, småklynke, kan ligge og virre med hovedet, slå ud med armene, græde og nogle gange også grine i søvne, netop fordi de drømmer rigtig meget.

Natteroderi hører således alderen til og ændrer sig med tiden. Det der er vigtigt er at du ikke begynder at indføre dårlige vaner i løbet af natten, at du f.eks. ikke begynder at tilbyde hende en sut eller give hende brystet i munden hver gang hun vågner, for så risikerer du at hun får en vane med kun at kunne sove med dette ... din nærhed, kærtegn, stillingskift osv. er fint :)

Du skal naturligvis sikre dig at hun ikke søger ...


Annonce

... dig om natten fordi hun har brug for mælk og at hun således får både mad og mælk nok hele dagen igennem. Jeg vil derfor lige sende dig en plan for, hvordan en dag kan se ud nu:

Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover videre

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9: Frugtmos (jerntilskud), frisk blød frugt i hånden at gumle på, vand af kop.

Ammes og puttes til formiddagslur

Frokost 11.30: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende, vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Eftermiddag 16: Frugtmos, frisk frugt i hånden og ammes ofte også her

Powernapper evt. men nogle gange kan den springes over

Aften 18: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk, suppleres igen med lidt agurk eller lignende at gumle på, vand af kop

Ammes og puttes til natten ca kl 19.30-20

Sen aften 23-24: Ammes rigtig godt fra begge bryster, det der også kaldes et drømmemåltid og forsøg herefter at få hende til at sove uden brystet til næste morgen tidligt.

Vågner hun i løbet af natten og søger brystet, så giv hende det, men gør det kortvarigt, så hun ikke fylder sig med mælk og så hun lærer at sove videre. At sove igennem i denne alder er af at sove 5-6 timer uden mælk og det kan I godt arbejde på nu, men det er en forudsætning at hun får både mælk og mad nok hele dagen igennem :)

Prøv også at koble hendes tremmeseng til jeres seng. Fjern tremmerne fra den ene side og sæt de to senge sammen, naturligvis sikre dig at det er sikkerhedsmæssigt forsvarligt. På den måde kan du lærer hende at sove i egen seng, samtidig med at du kan ligge ved siden af, berolige og betrygge med dine hænder, kærtegn osv. og stadig hjælpe hende videre i søvnen uden at du behøver tage hende op :)

Rigtig meget held og lykke, håber du er hjulpet videre på vej :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit medfølende svar. Både min mand og jeg sad og tudede da vi læste det.

Det går fremad herhjemme. Vi har helt accepteret vores drengs handicap og glæder os hver dag over, hvor dejlig han er. Vi starter fysioterapi imorgen.

Tak fra Signe, mor til dreng på 7 måneder


Annonce