Brev:
Grød, Movicol og afføring

Hej Helen.
Jeg har lige brug for at stille dig lidt spørgsmål mht. grød til min søn.
Han er 4 1/2 måned. Da han fyldte 4 måneder prøvede vi så småt at starte med lidt grød.
Siden han blev født har han haft bøvl med maven, og vi har måtte give ham afføringsmiddel hver dag. Vi startede med lactulose men efter 2 måneder med mavekneb og luft i maven pga. lactulosen blev vi enige med vores læge om at begynde at give movicol istedet for. Dette har virket super godt på ham, ingen mavekneb, og han har efterfølgende selv kunne komme af med det hver gang (på lactulose skulle han have hjælp til at komme af med det vha. mavemassage og cykling med benene).
Han får stadig movicol dog ikke så meget mere. Han får 1/7 af et brev hver dag, så det er jo ikke meget.
Grød får han om formiddagen ca. 10 tsk fulde. Jeg laver majsgrød til ham og han får en lille smule frugtmos i, enten købt eller noget jeg selv har kogt.
Efter vi er begyndt på grøden, er han begyndt kun at have afføring hver 2 dag. Nogle dage går der næsten 3 dage imellem, er det ok? Han får flaske, NAN HA. Han virker ...
... ikke til at have ondt eller være påvirket af ikke at komme af med det hver dag, men jeg kan ikke finde ud af, om jeg bør sætte dosis på Movicol lidt op igen, så han har afføring hver dag?
Vi har aftalt med vores læge, at vi selv regulerer dosis, men jeg synes at det er svært at vurdere, når han ikke har ondt.
Jeg har prøvet at blande lidt sveskemos i hans grød. De gange jeg har gjort det, er der kommet en ble dagen efter, men om det er tilfældigt ved jeg ikke.
Må også hellere nævne, at han indtil for 14 dage siden fik både NAN HA og Grøn Allomin. Hver anden flaske NAN og hver anden Allomin. Dette er vi gradvist trappet ud af ved at udskifte en flaske Allomin ad gangen med NAN, simpelthen fordi vi synes, at det blev besværligt med to forskellige erstatninger, når han nu også skulle til at have grød. Måske hans mave reagrere på det, selvom at vi har gjort det langsomt?
En anden ting er, hvornår kan jeg begynde at erstatte en flaske med et grødmåltid?
Han tager fint imod grøden og vil meget gerne have mere, når jeg stopper og tager flasken frem i stedet for.
Hilsen
K
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
Viden om børn:
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




