Annonce

Annonce

Brev:

Afviser alt mad - 5 mdr.


16. maj 2012

Alder:
5 mdr.

Afviser alt mad - 5 mdr.

Kære Helen

Så har jeg brug for lidt hjælp igen. Min søn har for indtil små 2 uger siden været vild med at få bryst og han har været, hvad man kan kalde en grovæder, siden han blev født for 5 ½ md siden.

Men nu er det som om han har mistet appetitten og jeg kan simpelthen ikke få ham til at spise ordentligt af mine bryster. Når han endelig tager dem så slipper han efter et par min og begynder at ligge og skyde ryg og udtrykke sin dybeste utilfredsstillelse. Jeg har forsøgt i soveværelset med nedrullede gardiner, men hvis han har bestemt han ikke gider så gider han ikke. Han er en meget stædig lille dreng.

Vi fik begge en ordentlig forkølelse for et par uger siden men den er stort set væk. Han har stadig lidt puds i næsen men ikke noget særligt. Jeg drypper lystigt med saltvandsdråber ca. 10 min inden hvert måltid.

Men hvad pokker skal jeg gøre for at få ham til at spise ordentligt igen? Han er en stor dreng på 9,6 kg 71 cm. Men jeg tænker også på væsken som han har brug for at få. Jeg er så bange for at han skal blive syg. Vi bruger halvdelen af de bleer vi plejer da han plejer at tisse meget men tisser knapt så meget pt.

Vi har lige været til 5 md vaccination og undersøgelse i denne uge og jeg snakkede med min læge om det men hun virkede ”ligeglad” med det og sagde det ikke betød noget når han ...


Annonce

... er så stor og i så godt humør som han er. Hun lyttede på hans hjerte og lunger og alt er i orden siger hun.

Men jeg synes jo ikke man kan sige at fordi han er stor så er det ok at han sulter!

Grøden som vi er begyndt på for 1 md siden, afviser han også og hans mund er termisk lukket og ingen ske kan trænge derind :-( Jeg ved simpelthen snart ikke hvad jeg skal stille op…. Grøden har jeg prøvet med og uden frugt af forskellig art (hjemmelavet), tyk og tynd grød og forskellige grødtyper.

Vand af kop er han nogenlunde interesseret i og vores mad er han også interesseret i men hans egen gider han ikke.

Jeg havde jo håber at han snart skulle ha mos også men det kan jeg da vist godt glemme. Medmindre at det er grød han ikke kan li?!

Men tilbage til mælken, så er jeg simpelthen så bange for at min mælkeproduktion skal stoppe fordi han ikke spiser så meget af dem. Jeg ville være så utrolig ked af at skulle stoppe med at amme nu. Ville gerne strække det nogle måneder endnu.

Til sidst kan jeg lige afslutte med at sige at han er en glad dreng som ikke virker sulten – Og han er en dreng der er ovenud opmærksom på ALT hvad der røre sig i rummet eller alt der har en sjov form som fx blomster. Intet slipper forbi hans opmærksomhed.

Håber sådan du kan hjælpe mig. På forhånd tak :-)

Kærlig hilsen
Linda

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex

Fontanellen

Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.

Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce