Brev:
Baby og søvn

Hej Helen.
Jeg søger dig lige igen ;-) Tak for dit sidste svar, det hjalp mig og min søn :-)
Min søn på 3,5 md. er ikke vild med at sove om dagen. han sover fra ca. 19.30-20.00 til 03.30-04.30. Så bliver ham ammet og kan så med lidt held (dvs. at jeg ikke bevæger mig for meget osv.) sove igen til ca. 7-8. Han sover i en vugge ved siden af os.
Det er jo sådan set skønt, og rigtig flot. Men om dagen sover han en formiddagslur på ca. 2- 2,5 time og herefter sover han faktisk ikke resten af dagen. I en lille periode sov han en lur igen på ca. 3 timer om eftermiddagen og var så vågen indtil han skulle sove om aftenen. Men de sidste par uger har det stort set kun været en lur om dagen, og det synes jeg er for lidt for sådan en lille fyr (og for moderen)
Jeg prøver at putte ham i barnevognen indenfor om dagen, da han vågner meget hurtigt udenfor.
Går jeg f.eks. en tur med barnevognen kan han godt falde i søvn, men vågner igen så snart den står stille i længere tid ad gangen. (det samme hvis vi kører bil f.eks.)
Fødslen skete som aks i fuld narkose, og jeg kan læse mig frem til i journalen at der næsten går en lille time fra han kommer ud til hans far får ham (far er ikke med inde men sidder på en stue og venter).
Jeg kan se at han er blevet suget, men scorer ellers fuldt efter 5 min. Jeg får ham lagt til med det samme da jeg kommer op på opvågningen da jeg beder om dette....men det er alligevel også næsten 1,5 til 2 timer efter.... jeg er selv spl. og forstår journalen... men hvorfor der går så "lang tid" fra han er ude til han får kontakt med en af os ved jeg ikke da de ikke har haft tid til at ...
... snakke fødselsforløbet igennem med os.... og der står ikke andet ellers.
Mit bud er at han virker som om han "har meget brug for os"... Han virker ikke sulten. Efter dit sidste svar droppede jeg alt og han fik "ammet mig op", så han ikke fik suppl. mme.
Det er jeg dog begyndt på igen for ca. 4 dage siden af flere årsager. Så han får mme og mm. Hans aff. har været lidt grønlig men er vendt tilbage til normal farve.
Jeg har prøvet at "stoppe" ham med mad med det resultat at han bare gylper endnu mere.
Han virker heller ikke smertepåvirket.
Jeg har prøvet at ligge ham så snart jeg kunne se han var træt, da jeg efterhånden er begyndt at kende ham og kan se at han meget hurtigt bliver overtræt og så vil han slet ikke sove.
Jeg kunne selvfølgelig bare trave rundt med ham, hvis det er hans behov... men jeg har kun aflastning i min mand, og vi har også en datter på snart 3, der også gerne vil have lidt opmærksomhed.... og jeg trænger til 5 min for mig selv.
Så nu trænger jeg til nogle råd eller noget mere viden, der gør at jeg kan acceptere hans søvnmømster.
Når han er vågen leger vi og snakker meget med ham osv. så det virker heller ikke som om det er stimulation der mangler.
Han virker en smule "skrøbelig" (bliver hurtig forskrækket osv.) og er god til "at sige fra"... eller er han en super dejlig meget glad dreng der ser ud til at stortrives, og gerne vil snakke længe osv.
Jeg ved godt jeg skal være taknemmelig for at han sover om natten osv. men jeg synes det er synd for ham at han får så lidt søvn om dagen, og det gør ham også mere ked.
Hjælp :-)
Med venlig hilsen
moarsunger
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)
Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...
Viden om børn:
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








