Annonce

Annonce

Brev:

Dejligst i mors og fars seng


24. august 2011

Kategori:
Alder:
3 år

Dejligst i mors og fars seng

Hej igen Helen

Og nu til et helt andet spørgsmål end renglighed.

Som nævnt tidligere er vores datter startet i børnehave for ca. 4 uger siden - og det går rigtigt godt - synes næsten hun bliver klogere og klogere for hver dag, nye ord kommer på, men der begynder også at vise sig endnu større selvstændighed, frustation osv.

Hun har gennem den sidste 1 1/2-2 mdr (efter hun er skiftet over til juniorseng) selv stået op næsten hver nat og gået ind til os - vores soveværelse ligger lige dør om dør med hendes værelse.

Vi synes det er hyggeligt og have hende liggende imellem os - og vi nyder det alle.... men men straks tænker man jo over om man er ved og skabe en dårlig vane.... :-)

Vores tanker går på at hun lige nu har et behov for at mærke os, føle vi er tæt på og ...


Annonce

... passer på hende, men hvad er det der gør at hun vågner hver nat og kommer ind til os? - Hun gør det måske næsten i søvne for hun sover videre, så snart jeg løfter hende op i vores seng.

Her til aften stod hun pludselig nede i stuen efter hun var lagt i seng. Hun kommer med en masse "undskyldninger" - mor der er regndråber på vinduet, mor der er noget der larmer osv. Hun ville gerne puttes i vores seng. Min mand var ikke hjemme her til aften så ham savnede hun også.

Jeg har puttet hende i vores seng og har netop lige været oppe og bære hende ind i hendes egen seng.

Kan du fortælle lidt om der er en forklaring på det vi oplever ? Hvad skal vi gøre / ændre ??

Jeg kan jo sagtens se at det hurtigt kan blive et skråplan.

Hører gerne din holdning.

Hilsner L´s Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...

Læs hele brevet og Helens svar


29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...

Læs hele brevet og Helens svar


25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid yderst brugbare svar. Det er en fantastisk service at kunne skrive til dig og få din kyndige vejledning igen og igen.

- Tak fra tvillingernes mor


Annonce