Annonce

Annonce

Svar: Sovemønster


18. april 2011

Kategori:
Alder:
2 år, 6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med jer

Som det er lige nu, så sover jeres datter fra 21 til 06 altså 9 timer om natten og så fra 12-14.30 til middag - altså 2½ times middagslur - ialt 11½ time i døgnet.

Gennemsnitligt sover børn på jeres datters alder 12½ time i døgnet, altså en time mere end jeres datter - men at det er gennemsnitligt betyder jo at nogle sover lidt mindre og andre lidt mere og det lyder derfor som om at jeres datter får den søvn hun har behov for. De fleste børn vil ofte sove 1-1½ times middagslur og så en længere nattesøvn på 11 timer, men jeres datter gør det lidt anderledes og det er helt fint.

Jeg er helt enig i at hun stadig har brug for sin middagslur, hun har brug for det afbræk luren giver hende midt på dagen. Jeg synes også det er i orden at I afkorter middagsluren som nu, for at sikre at hun sover længere nattesøvn, så hun ikke pludselig får en rytme, hvor hun sover 4-5 timer om dagen 7-8 timer om natten. Middagsluren er vigtig, og hun skal have den, men det ...


Annonce

... er også om dagen hun skal være vågen og aktiv og om natten hun skal sove og det er fint at hjælpe hende til en sådan rytme.

Hun lyder til at trives, lyder glad, udvikler sig godt - hun har det godt - og det er en vigtig parameter, når man skal vurdere om børn sover som de har behov for :)

Nu hvor aftenerne bliver mere og mere lyse kan det naturligt blive sværere at få hende i seng. I kan derfor overveje om det ville være en idé at købe et mørklægninggardin til hendes værelse. De fås til ca 150 kr i Ikea eller i Jysk og det kan måske hjælpe hende til at sove lidt længere, og falde lidt før i søvn, hvis I sikrer at solens stråler bliver holdt ude af værelset :)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Så hendes søvnmønster lyder fint og det er fint at holde hendes middagslur på 2-2½ time, og ikke lade hende sove flere timer i løbet af dagen. Hun har brug for sin middagslur, men skal modsat ikke sove dagen væk :)

Håber I hermed har fået lidt ro med på vejen, fortsat held og lykke :)

Rigtig god påske! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex

Frysning af babymad

Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.

Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.

Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.

Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce