Svar: Bange pige på 2½
Kære Besse
Der er flere ting i det. For det første har dit barnebarn en alder, hvor hun begynder at forholde sig mere til den store verden omkring hende. Hun kan således få mareridt om natten, da de ting hun oplever i løbet af dagen, skal bearbejdes om natten.
Samtidig så er hun sprogligt ved at være så godt at hun bliver i stand til at sætte ord på sine følelser. Man oplever også børn i den alder, som irrettesætter, f.eks. når barnet græder og man trøster med 'er du bare så ked af det', så svarer barnet 'jeg er ikke ked af det, jeg er sur'.
Det hører således med til barnets udvikling at begynde at sætte ord på følelser og også at beherske eller udtrykke følelser på en ny måde.
Følelser sættes igang i det Limbiske ...
... system i mellemhjernen. At opleve og udvikle følelser hænger således sammen med hjernen og dennes udvikling. I takt med at dit barnebarn udvikler sig, vil hjerne således også udvikles og hun bliver bedre og bedre i stand til at koble de erfaringer hun gør sig, med forskellige følelser. Det der sker er således helt naturligt for hendes alder.
Det er vigtigt ikke at negligere hende, når hun fortæller hvad hun føler. Altså undgå at sige 'der er da ikke noget at være bange for'. I stedet er det en god idé at spørge ind til den følelse hun fortæller at hun har, lytte til hende og vise hende at det er okay at være bange. Så kan man så bagefter fortælle at man nok skal passe på hende osv.
Fortsat held og lykke også med lillesøster.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Din guide til sund babyhud fra top til tå
Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.
Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...
14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.
Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...
6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...
Viden om børn:
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Barneseng
Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.
Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.
Den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









