Annonce

Annonce

Svar: Vil ikke i seng - 2 år, 9 mdr.


3. august 2010

Kategori:
Alder:
2 år, 9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære P.

Tak for dit brev og dine pæne ord til mig - og naturligvis er det helt fint, at sende flere spørgsmål. Det er jo netop idéen med en brevkasse :)

Det er vigtigt for mig lige at sige, at det bestemt ikke er sent at give sin dreng en åben seng, når han er knap 3 år gammel. Tværtimod, så vil mange børn have rigtig stor glæde af at beholde deres tremmeseng til de er ca 2½-3 år og det kan og vil ofte være en meget passende alder at gå over til en åben seng. Så I har ikke gjort noget forkert eller for sent her :)

Det er rigtigt at en åben seng giver udfordringer, for jeres dreng nu kan søge jer og det er naturligt at han gør det. Men han skal naturligvis ikke ødelægge nattesøvnen for din bror, fylde sengen med legetøj eller skubbe rundt med møblerne ... Den går ikke og her skal naturligvis lidt ændringer til :)

Du fortæller at han ofte først sover kl. 22 selvom I putter ham omkring kl. 20. Og den opførsel eller snarere aktivitet han lægger for dagen, siger mig at han ikke er træt nok til at sove, når I putter ham. Spørgsmålet er derfor hvor lang en middagslur han tager?

I skal regne med at han har brug for ca 12 timers søvn i døgnet. Det vil ofte være fint med en nattesøvn på ca 11 timer, hvor han puttes kl. 20 og ...


Annonce

... vækkes kl. 7 - og så en middagslur på en time midt på dagen.

Hvis han sover 2-2½ times middagslur, som nogle børn også kan finde på i denne alder, så kan det naturligvis være et reelt behov, men det betyder så også at nattesøvnen naturligt bliver kortere og at han så kun sover 9½-10 timer om natten. Så vil det f.eks. være relevant at blive puttet kl. 22 og stå op kl. 7 ... I er altså nødt til at se på hvordan han sover i løbet af dagen, for at vurdere hvorvidt hans puttetidspunkt er rigtigt eller om der skal ændres på noget her.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Ændringen kan bestå i enten at vække ham fra middagslur, så han sover kortere eller at putte ham senere, så han naturligt er mere træt og parat til at sove, når han bliver puttet.

Når I så putter ham, så synes jeg også at I skal bruge tid på at sidde hos ham, tale lidt om dagen, hvad han har oplevet, hvad der er sket. Læs også højt for drengene, lad dem få godnathistorie og kræv her, at de ligger ned og ligger stille i deres seng, for at høre, hvad der bliver læst. Det er vigtigt at I markerer, at det er sengetid nu og at der på den måde er lidt krav til ro i huset - man skal ligge stille i sin seng og lytte, når der bliver læst :)

Jeg håber du kan bruge dette videre - fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex

Regntøj

Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.

Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.

Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.

Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dit svar - jeg gik 100% på ham og tommelfingeren. Det tog faktisk kun 3-4 dage, så ville han hellere ha sut end tommelfinger.

Tak fra Conrads mor


Annonce