Annonce

Annonce

Brev:

Omgangssyge eller diarré


13. juli 2010

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Omgangssyge eller diarré

Hej Helen,

Så er jeg her igen.

Denne gang har min datter fået bøvl med maven. Det startede for en uge siden ved, at hun fik 39 i feber om eftermiddagen. Hun var pylret og ville ikke rigtig spise. Vi endte ved vagtlægen, da hun skreg meget om aftenen, men endte igen med at køre hjem, da der var utrolig mange mennesker i kø foran os, og vi mente at hun trods alt så havde bedre af, at komme i sin seng. Hun havde nu også fået meget tynd mave og havde kastet op en gang, inden vi tog til vagtlæge.

Dagen efter var hun stort set feberfri, men snakkede dog med egen læge. Hun mente, det havde været en virus og ville kun se os, hvis hun stadig havde feber dagen efter.

De nærste dage var der igen feber, men hun havde utrolig dårlig mave, sked 10-12 gange i døgnet og det var stort set kun vand og slim der kom ud. Appetitten var fortsat nedsat, så vi prioriterede at få væske i hende og kun give hende mme og vand.

Som dagene gik blev afføringen mere og mere "fast" eller dvs. det var stadig meget vand i, men der ...


Annonce

... begyndte at komme små grønlige "gummiagtige" klatter med ud.

Jeg gav hende revet æble og banan - først alene og nu på grøden.

Endelig er det som om vi har vores datter tilbage. Hun spiser stort set som hun plejer - dog tager hun max 160 ml mme af gangen, hvor hun før tog 230 ml og hun får nu ca. 1-1½ dl grød til middag og 1-1½ mos til aften. Hun bliver som regel puttet mellem 20 og 22 (alt efter hvor sent hun kom op af eftermiddagslur og om hun har powernappet først på aftenen), og kan nu klare sig til næste morgen uden mælk.

Hendes aff. er nu grøn/gul og mere fast. Hyppigheden af aff. er nu på omk. 2-3 gange om dagen (før diarre 1 gang om dagen).

Mit spørgsmål er så, tror du også "bare" det har været en gang "omgangssyge"?? Eller er det noget med at varmen også kan slå maven helt i stykker på dem?

Og hvor meget væske hhv mme og vand, skal hun have om dagen, for at være godt dækket ind?

Og er det okay, at hun nu pludselig ikke tager så meget mme som før (læs før forrige tirsdag)?

Mange hilsner
Louise

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dagtilbud til børn

Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.

Dagtilbud omfatter:

- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn

- Børnehaver for 2-6-årige

- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper

- Fritidshjem

- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.

Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.

Hvis I ønsker at få jeres barn...

Læs mere i Babylex

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når jeg føler mig dum, så skriver jeg til dig, hvor saglighed, oplysthed og empati mødes på det smukkeste. Tak for det!

Hilsen
Mor på 39


Annonce