Svar: Vil ikke i seng - 23 mdr.
Kære Bissens Mor
Der kan være mange årsager til at jeres datter reagerer som hun gør og det er helt fint at I allerede har overvejet, om hun kunne have ondt eller lignende, der gjorde at hun ikke ville ligge i sin seng.
Det lyder dog umiddelbart som om at jeres datter reagerer, som hun gør, fordi hun oplever en stor ændring i institutionen, der stilles lidt større krav til hende lige nu, fordi der er kommet flere små til. Hun forsøger derfor at gøre sig mindre, leger baby osv. for stadig at få samme opmærksomhed, det er svært pludselig at skulle være stor - præcis som I også beskriver at man kan opleve, hvis hun var blevet storesøster. Samtidig giver flere nye og flere små børn også en naturlig uro om dagen, lydniveauet er højere end det plejer at være osv. og det reagerer hun naturligvis også på.
Og så har hun jo også en lidt grænsesøgende alder og det fylder så oveni alt det andet.
Spørgsmålet er hvorfor hun pludselig ikke vil ligge i sin seng, men søger jer om aftenen. Det lyder jo umiddelbart som om hun søger trygheden og nærheden, men det er ikke nok at I sidder hos hende og er der for hende, som I altid har været - hun vil være hos jer i stuen, hun vil kunne se jer, være sammen med jer ...
I må her prøve at vurdere om det er leg og underholdning hun søger, om det er protest over at skulle sove og bevidstheden om at I er i stuen og hygger der gør, at hun nu ikke vil ligge i sengen og på værelset alene. Hun har jo en alder nu, hvor hun er meget bevidst om dette i forhold til tidligere og hvis det er grænser i den forbindelse hun søger, så skal de grænser naturligvis sættes og I er nødt til at holde fast i at hun skal være i sin seng.
Nogle gange kan man komme derud, hvor hele putteritualet bliver forlænget og man får næsten en rutine, en vane med at det skal vare en time eller mere. Her kan det være nødvendigt at putte barnet så sent i nogle dage, at man med sikkerhed får hende til at falde i søvn i løbet af 15 minutter, så man igen kommer ind i en rutine, hvor hun puttes i seng, får godnathistorie, sang og derefter så kan sove - netop for at få givet hende en naturligt forventning/erfaring om at det altså er sådan det foregår.
En måde at kombinere ...
... hendes behov for tryghed og samtidig få sendt signaler om at det er sengetid og at hun skal sove i sin seng og sove nu, kan være at stille sig i nærheden og lave noget praktisk.
I skal have det vanlige ritual med godnathistorie, sidde hos hende, synge en sang eller hvad I plejer at gøre og tale lidt med hende om alt og ingenting, hjælpe hende med at koble fra og lade hende mærke at I er der. Hold fast i det I har besluttet jer for og meld ud "jeg læser den her bog og så er det puttetid", så hun får læst det I ligesom vil og ikke får lov til at blive ved og ved og ved.
Når det er tid til at gå og hun skal sove, så siger I godnat og så går I igang med at lave noget praktisk, hvor I opholder jer I nærheden af hende. Hun må meget gerne kunne se jer fra sin seng og I skal kunne tale til hende derfra.
Det at være i gang med noget praktisk som at lægge tøj sammen eller stå og stryge tøj, signalerer at der ikke sker noget spændende nu. Mor og far har noget kedeligt at lave, der er ikke noget sjov for dig. Samtidig kan man så verbalt betrygge barnet og fortælle hvad man vil have barnet til ”jeg er lige her, læg du dig ned”.
I får altså sendt nogle klare signaler til hende om at I ikke bare sidder og venter på at hun skal sove. Hun kan spørge jer ”er du der?” og I kan svare igen ”ja, jeg er lige her, læg du dig bare til at sove”.
På samme måde kan man udnytte det at skulle lave noget praktisk – f.eks. gå frem og tilbage med rent tøj som skal lægges på plads – man har nemlig et formål med at gå frem og tilbage og det er noget helt andet end at vente på at barnet sover. Man siger således: "jeg henter lige noget af dit tøj, så kommer jeg igen" i stedet for "nu skal du lægge dig til at sove og så kommer jeg igen". Det sender nogle andre signaler og gør samtidig barnet rolig ved at være i sin seng.
I skal ikke sætte jer i nærheden på en stol, ikke kikke på hende eller lignende - for det vil sende nogle forvirrende signaler til hende om at I er der men ikke vil have med hende at gøre. I skal i stedet sende signaler om at hun ligeså godt kan lægge sig til at sove, for der sker ikke noget spændende nu.
Jeg håber ovenstående hjælper videre på vej, fortsat held og lykke:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
Viden om børn:
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Udstyr til nyfødt - tjekliste
Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.
En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:
- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.