Brev:
Vores datter vil ikke spise nok

Kære Helen
Jeg har en datter på lidt over 4 mdr. som vi har svært ved at få til at spise og som heller ikke spiser nok, når hun først kommer i gang. Det startede for 3 mdr. siden ca., og var i forbindelse med at jeg ikke kunne amme længere. Det stoppede jeg med efter halvanden måned.
Hun vejer 5700 og vejede 3100 ved fødslen. Sidst sundhedsplejersken var her, var vægtkurven nedadgående og vi skal nu til kontrolvejning med hende.
Når hun skal have noget at spise, vil hun sidde hos os og drikke 30-50 ml, men så vil hun ned og ligge i hendes lift. Her skal vi putte hende og lulle hende til ro - hun skal nærmest sove - og så vil hun tage resten op til 100 ml over flere omgange, hvor vi skal lulle hende til ro. Når hun sover vågner hun nogle gange og drikker en smule igen, men ikke meget. Hun spiser ca. 7 gange om dagen.
Vi er begyndt at give hende grød for at øge hendes vægt. Her spiser hun mellem 5-15 skefulde, men de ...
... sidste dage mere 5 skefulde.
Hun er en pige, der er meget på, og er meget observerende og hun bliver hurtigt overtræt, så vi forsøger at have en rutine, hvor hun kun er vågen en time af gangen. Det gør spiseprocessen lidt nemmere, men hun spiser stadig ikke nok.
Vi får at vide alle steder, at hun er lille og tynd, hvilket er begyndt at stresse os. Jeg er selv bange for at komme ind i en ond cirkel, hvor jeg tilbyder hende mad for meget og for insisterende fordi jeg så gerne vil have hende til at tage på, men jeg forsøger virkelig at være opmærksom på det.
Så jeg vil høre, hvad du tænker kan være grunden til det samt hvad man kan gøre?
Derudover om det er normalt, at hun ofte vil ligge i hendes lift og drikke det. Jeg har været bekymret for, om det er fordi hun ikke føler sig tryg hos mig, men hun vil gerne være hos mig ellers og virker generelt som en glad og harmonisk baby.
Jeg håber meget du kan hjælpe
Mange hilsner
T.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Børn i bilen
Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:
1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.
2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.
3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.
4....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





