Brev:
Rutiner - 5 mdr.
Kære Helen,
Jeg er mor til en dejlig dreng på 5½ måned. Jeg starter på arbejde i næste måned og min mand skal så gå hjemme og passe ham. Vi bor i sydøstasien.
Vores dreng har ikke nogen fast rutine hvad angår søvn og mad. Bør han ikke have det nu? Jeg savner nogle faste rutiner - især nu hvor jeg skal starte på arbejde.
Vi er begyndt på skemad. Risgrød om morgenen kl. 07.00. Vi kan derefter få ham til at sove ved 8.00 -8.30 tiden. Han står op ved 5-6 tiden og vil ikke sove mere der. Om formiddagen får han lidt bryst, men idag er jeg begyndt på en flaske modermælkserstatning (NAN 1) til middag da jeg ikke tror jeg har mælk nok. Jeg har indtil nu ammet hver 3. timer. Det var min ide at forsøge at malke ud når jeg starter job men der kommer slet ikke nok..
Om eftermiddagen kan han tage alt fra 45 min. til 2 timer. Vi har ikke noget fast tidspunkt. Vågner han for tidligt og vil ikke tage en 3. lur sover han k. 18.00 da han jo er dødtræt.
Jeg ville gerne trække den til 19.30-20.00. Kl. 17.30 får han ...
... hjemmelavet grøntsagsmos. Han vågner 1-2-3 gange om natten (3 hvis han går tidligt i seng). Jeg kunne godt tænke mig et mere fast mønster. Kan du hjælpe med en god rutine?
Når vi introducerer det 3. skemåltid hvad kan det så være? Vi kan ikke lave øllebrød da man ikke kan få rugbrød uden kerner herude. han sover mellem 11 og 14 timer i døgnet. Han vejer 9 kilo og er 69 cm. kang, så han er også en stor dreng der tager godt fra.
Jeg kan mærke at det stresser mig meget at jeg skal begynde at arbejde i næste måned og jeg ikke rigtig har en rytme med ham endnu. Hvor mange gange skal jeg give bryst. Jeg havde tænkt om morgenen inden jeg tager afsted og så igen når jeg kommer hjem om eftermiddagen og aften og nat. Flaske kun til middag. Er det nok?
Det blev en lang og rodet affære, men har så mange tanker og er ærlig talt forvirret og savner et godt råd til et dags/nattemønster til vores søn.
1000 tak for en god brevkasse, som jeg har kigget meget på siden vi blev forældre i november.
Mange hilsner
Lotte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Kosttilskud - børn
Følgende kosttilskud anbefales til børn:
- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.
- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.
- Jerntilskud...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...