Annonce

Annonce

Svar: Ændring i nattesøvnen


12. april 2010

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Michelle

Det lyder ganske bestemt som om at I lige hun befinder jer i en fase, hvor jeres datter har rigtig svært ved at finde fysisk ro. Netop når hun bliver lagt i sin seng, så kommer uroen i kroppen, hun sætter sig op, hiver sig op ved tremmerne, lægger sig om på maven osv. og kan ikke rigtigt falde fysisk ned.

Det kan nogle gange hjælpe at stå ved hende, holde jeres hænder på hendes krop, så hun mærker varmen og tyngden fra jeres hænder. Det kan hjælpe at putte hende på maven og stryge hende ned af ryggen. Det kan hjælpe at massere hendes fødder lidt imens hun ligger stille i sin seng, så hun på den måde hjælpes til fysisk afslapning inden søvn.

Et bad inden sengetid og frottering med et håndklæde kan også have god effekt og give fysisk ro.

I skal også være opmærksom på hendes søvn, indtag af mad, aktivitet osv. i løbet af dagen. I det hele taget være opmærksom på hendes rytme. Det lyder som om at hun er vågen meget længe fra middagsluren og til hun puttes - du skriver ofte op til 6 timer - måske skal hun puttes lidt før, måske skal tidspunktet for lurene i løbet af dagen reguleres lidt.

Jeg sender derfor en plan for dagen som den kan se ud til et 10 måneders barn:

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand eller sødmælk af kop

Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, ...


Annonce

... frugtmos(jerntilskud).

Formiddagslur, sover måske 45 minutter

Frokost 11.30-12: Rugbrødshapsere med forskelligt pålæg, gerne fiskepålæg, stykker af frikadelle, rejer, muslinger, godt kogte pastaskruer, ½ hårdkogt æg, kogte grøntsager som ærter, majs, gulerod - evt. suppleret med grøntsagsmos, hvis hun ikke spiser så meget. Vand af kop.

Middagslur ca kl. 13, sover 1½-2 timer

Eftermiddag 15.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, lidt tykmælk med rugbrødsdrys, mysli (uden honning og chokolade), vand af kop.

Aften 18: Familiemad, risretter, pastaretter, kød, fisk, sovs, grøntsager af forskellig slags. Spiser som udgangspunkt det samme som I andre, naturligvis stadig hvor noget er moset og noget er i stykker, f.eks. kartofler moset med sovs og frikadellen i stykker. Vand eller sødmælk af kop.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Suppleres evt. med en godnatgrød for at være sikker på at hun ikke går sulten i seng

Ammes og puttes til natten 19.30-20

Sen aften: Ammes og sover herefter til næste morgen tidlig.

Planen for dagen sendes, for at I kan se hvordan en rytme i jeres datters alder kan se ud, og hvad I skal forvente i forhold til søvn, vågenhed, indtag af mad, mælk osv.

Jeg tænker at rytmen, samt udvikling spiller ind hos jer og håber at I hermed er hjulpet videre på vej :)

Fortsat held og lykke og rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Erstatning - modermælk

Hvis du ikke ammer dit barn, eller hvis du ønsker at supplere din amning med mælk, så er det meget vigtigt, at du giver dit barn modermælkserstatning. Barnet må ikke få almindelig komælk at drikke, før det er 12 måneder gammel.

Modermælkserstatning kan gives fra fødslen. Det er af høj kvalitet, der er store krav til produceringen og sammensætningen af modermælkserstatning, og børn der får modermælkserstatning vokser og trives rigtig godt. Modermælkserstatning forhandles som...

Læs mere i Babylex

Søvn

Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.

Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Selvom jeg kun har sendt dig to spørgsmål, så kan jeg allerede mærke glæden og roen ved at jeg kan skrive til dig.

Tusind tak!
Hilsen mor til dreng på 7 måneder


Annonce