Annonce

Annonce

Brev:

Løfte 2 årig søn, når gravid igen


19. januar 2010

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Løfte 2 årig søn, når gravid igen

Kære Helen!

Ja, så lykkedes det at blive gravid endnu en gang efter at have mistet én gang i 5. uge. Jeg føler mig meget heldig og glæder mig utroligt, til vi bliver 4. Sikke en omvæltning, det sikkert bliver! Jeg er nu i uge 15 og der dukker langsomt en del spørgsmål op ikke mindst i forbindelse med hvordan jeg skal forholde mig. Både i forhold til min søn på 2 og mit job.

Vi bor på 4. sal og ind i mellem er jeg nødt til at bære drengen noget af vejen op ad trapperne. Må jeg det? Og i så fald, hvor længe kan jeg blive ved med det - og har du nogle fif til hvordan jeg ellers kan nå op på 4. sal inden sengetid med en dreng, der ind i mellem bare ikke vil eller orker at gå så meget som et skridt mere? Og må jeg bære lidt rundt på ham i vores lejlighed, hvis han bliver pylret...?

Når ...


Annonce

... han sover mellem os i sengen om natten - hvilket sker, men som vi begge er enige om, ind til videre er helt ok - har han en tendens til at sparke/spjætte med benene. Det kan jo ramme i maven og det bekymrer mig lidt... kan det skade barnet?

Endelig er jeg i tvivl om, hvad jeg må rent arbejdsmæssigt. Jeg arbejder deltids i en legetøjs-/tøjbutik, hvor vi hver dag må slæbe tunge stativer ind og ud af butikken og i perioder også skal slæbe mere eller mindre tunge kasser op og ned ad trapper. Er der nogen grænse for hvor meget man må bære/række rundt med? Og har man nogle særlige rettigheder som gravid i en sådan situation? Jeg vil jo nødig rage uklar med min chef, som i øvrigt ikke ved noget endnu... men det kan jo ikke blive ved.

Jeg glæder mig til at høre fra dig!

Mange hilsener
Rikke

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


7. november 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Uld til baby, hvordan?

Kære Helen. Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så...

Læs hele brevet og Helens svar


3. oktober 2024 | Transport og ferie | 0 mdr.

Autostol nyfødt

Kære Helen Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi...

Læs hele brevet og Helens svar


30. september 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Lammeskind til baby

Kære Helen Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de gode smid-sutten-lidt-væk-råd. Det er gået over al forventning. Barnet har nu kun sut om natten og i yderste fortvivlelses-tilfælde - og det accepterer han faktisk. Godt du findes! Vi manglede lige det der bløde spark i måsen :)

Tak fra en glad mor


Annonce