Annonce

Annonce

Brev:

Sovemetoder


29. december 2009

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Sovemetoder

Hej Helen.

Ja vi er nu gået tilbage til det evindelige spørgsmål vedrørende sovemetoder. Personligt har jeg sat mig ind i de forskellige metoder Op ned metoden, Godnat og sov godt, og sov igennem uden gråd.

Vi valgte i første omgang at følge "op ned metoden", da det var en metode som jeg følte jeg kunne forlige mig med, så min søn ikke skulle græde sig selv i søvn uden jeg var til stede. Vi oplevede dog en kæmpe reaktion fra Mathias, som blev direkte arrig over, at vi tog ham op og trøstede ham når han græd. Det der mest frustrerede ham tror jeg at vi tog ham op, hvilket dermed også for ham ville være et resultat af at han ikke længere skulle sove. Derfor jo mere vi tog ham op, skreg han mere og mere. Til sidst måtte vi sidde ved siden af ham (efter de normale putteritualer var overstået) og blive her til han sov. Vores tilstedeværelse i rummet gav dog den fuldstændig modsatte effekt end beroligelse, således han ikke nemt kunne falde i søvn.

Nogle af vores venner oplyste i denne forbindelse at de til deres barn benyttede sig af metoden Godnat og sov godt. Jeg satte mig derfor ind i denne metode, men følte ikke at jeg kunne forenes med denne. Jeg mener ikke selv at et barn skal græde sig selv i søvn. Men da Mathias blev mere og mere hidsig over at min mand og jeg var tilstede i rummet valgte vi at benytte brudstykker fra hver af metoderne. Vi gik derfor over til, at lade der gå 5-10 minutter imellem at vi gik ind til ham (alt efter hvor meget han græd).

Dette virkede med kæmpe succes. Han græd noget den første gang, hvor jeg derfor gik konstant ind til ham ...


Annonce

... således han ikke skulle blive for ked af det. Aede hans kind, gav sutten og lagde en beroligende hånd på hans pande. Dette resulterede i at allerede efter 15 minutters forsøg faldt han i søvn. En kæmpe succes, vi brugte før i tiden gerne 2-3 timer på at få ham til at sove og i løbet af dagen var det også blevet lidt af et h..... at få ham til at sove, hvor han skreg uanset om han var i barnevogn, i arm ja intet fungerede. Allerede efter første dag med denne selvbryggede metode lagde han sig roligt til at sove uden brok overhovedet.

Men ligesom det hele gik godt, blev han smittet med en gang influenza. Af denne årsag valgte vi kun at benytte metoden såfremt at Mathias faldt i søvn med det samme. Ellers var vi langt mere til stede og trøstede og beroligede ham.

Nu hvor han er blevet rask igen. Føles det dog som om at vi er startet fuldstændig forfra. Nu skriger han voldsomt, hvad enten vi er i rummet eller forlader det for en kort stund. Igen virker det dog som om at vi med vores tilstedeværelse i rummet forværrer situationen. Hvor det at vi går ud og ind af rummet hele tiden får ham hurtigere til at falde til ro.

Men er det bare et spørgsmål om at holde ud i denne situation og fortsætte som vi plejede, hvilken tidligere gav succes? (jeg tænker nemlig at skifte sovemetode vil forvirre ham alt alt for meget).

Ofte når han græder nu virker det også mere som om han nu er temperamentsfuld frem for andet, men alligevel vil jeg ikke lade ham græde i søvn og det. Er nok også et tegn på hans frustation over igen at skulle lære selv at sove tænker jeg.

Med venlig hilsen
Pia

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen & Co.

Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.

Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )

Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!

Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.


Annonce