Annonce

Annonce

Svar: Kan ikke selv falde i søvn - 4 mdr.


14. december 2009

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Pia

Når man har et barn der allerede i løbet af en alder af kun 4 måneder har mellemørebetændelse og skal i penicillinbehandling, så er det faktisk helt okay, at glemme alt om søvnprincipper og gode råd. Faktisk handler det om at gøre det som virker og lade være med at bekymre sig om hvorvidt man nu får skabt dårlige vaner eller ej.

Lige nu lyder det som om at jeres dreng har brug for rigtig meget tryghed og nærhed, når han skal sove og det skal I naturligvis give ham. Det lyder også som om at det ville være rigtig godt, at lade flasken være en del af hans putteritual og at du derfor skal arbejde på at finde en rytme, hvor han sover, kommer op, leger, bliver stimuleret osv. og så får han en flaske og puttes. Flasken kan med fordel gives imens han ligger i sin seng eller i barnevognen, så han ikke oplever det skift der ellers er mellem favn og seng.

Alternativet er at sidde med ham i favnen og give ham flaske og så først putte ham, når han tydeligvis er klar. Som jeg tidligere har beskrevet, så skal du se på ham, lægge mærke til hans øjne, hans vejrtrækning og ikke putte ham før han er lige ved at falde i søvn men ikke sover helt.

Der er absolut ingen idé i at træne søvnrutiner lige nu og slet ikke når det hver gang ender i en ulykkelig dreng. Det eneste I får ud af det er at han forbinder det at skulle sove med noget ubehageligt og det er jo ikke værd at bygge videre på.

Derudover skal I måske overveje om han skal til at have lidt skemad. Du skriver at han har tabt sig og at han nu er begyndt at få fuld mme, hvilket har hjulpet. Men måske skal der lidt mere til - ikke meget, i starten kun lidt grød en gang dagligt efterfulgt af flaske, men simpelthen fordi det også er med til at give lidt rytme og påvirke hans ...


Annonce

... søvn.

En plan for dagen ser således ud:

Tidlig morgen 06: Flaske eller amning og sover videre

Formiddag 9-9.30: Flaske og puttes til formiddagslur

Frokost 12: En lille smule grød af ris, majs, hirse, boghvede eller lignende, - bare 4-5 skefulde, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca kl. 13-13.30 - tidspunktet afhænger af hvor lang en formiddagslur han har taget

Eftermiddag 16.30-17: Flaske

Sover sin 3 lur som ofte er dagens korteste lur


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Aften 19.30-20: Flaske gives på det tidspunkt hvor han virker til at have behov og han puttes derefter til natten. Igen kan tidspunktet for nattesøvn afhænge af hvor sen en lur han har taget, nogle børn sover deres 3 lur så sent på dagen at de naturligt går senere i seng om aftenen og det er okay i en periode.

Sen aften 23-24: Flaske og sover herefter videre

Midt nat 03: Evt. flaske eller amning. Mange børn er 6 måneder inden de kan undvære mælk midt nat.

Du skal altså arbejde på en rytme, hvor din dreng tilbydes 3 lure i løbet af dagen og du skal forsøge at skabe en rytme, hvor han får mælk inden han skal sove. Flasken er altså en del af hans putteritual.

Hvis du vælger at sidde med ham i favnen og give flaske der, så er det super, men så skal du først putte ham, når han tydeligt viser sig parat til at blive flyttet fra favn til seng og det vil være godt at du svøber ham.

Hvis du vælger at putte ham med det samme i seng, eller barnevogn og give ham flasken der, så vil det være en god idé at du eleverer hans hovedgærde så han ikke ligger helt fladt af hensyn til hans ører. Derudover skal du holde hænderne på ham, betrygge, berolige, kærtegne og lulle ham til ro.

Glem alt om søvntræning osv. og gør det du fornemmer vil virke bedst for ham :)

Rigtig glædelig jul!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barnløshed

De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.

Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.

Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...

Læs mere i Babylex

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce