Svar: Min kæreste´s datter på 3 har et sovedyr er hun for stor til det,- det mener hendes mor ihvertfald:!!
Hej med dig
Et sovedyr til en 3 årig pige der skiftevis bor hos sin biologiske mor og far - det er bestemt ikke skadeligt, tværtimod!
Et barn vil altid blive påvirket af en skilsmisse, uanset hvad alder barnet har og uanset hvordan skilsmissen foregår. Det at ens forældre ikke længere bor sammen og at man skal forholde sig til at være i to forskellige hjem, med forskellige regler, rutiner osv. foruden nye lugte, ny seng, andet legetøj mv. Det påvirker barnet rigtig meget - om man vil det eller ej.
Det eneste som barnet rigtig kan forholde sig til, som følger hende fra det ...
... ene til det andet, som ligesom forbinder de to verdener og gælder begge steder - det er hendes sovedyr. Når hun bliver ked af det, når hun savner den forældre hun ikke lige er hos, når hun skal sove i en anden seng end hun sov i igår osv. så har hun en ting, en gennemgående ting og det er hendes sovedyr. Og det skal hun have lov til at have!
Et barn har brug for tryghed for at kunne udvikle sin egen personlighed og børn får ikke følelsesmæssige eller udviklingsmæssige problemer af at have et sovedyr.
Jeg håber ovenstående hjælper videre på vej, fortsat held og lykke med hende!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
Viden om børn:
Sidde
De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.
7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.
8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.
Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...
Suttekæde
En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.
Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.
Det anbefales at:
- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









