Brev:
Sover min søn for lidt?

Hej Helen.
Jeg har en søn på 3 måneder som sover meget uroligt, og har svært ved at sove mere ind en halv time til 45 min af gangen om dagen, han sove godt om natten er ca oppe en til to gange lige at få flaske.
I dag er gået sådan her.
Vi vågner kl. 5.40 er så vågen til kl 7.05 der tager vi lige en lille lur til kl 8.00, så gik vi en tur kl 10.00 og han sov med det samme, han vågnet da vi kom hjem kl 10.40 var så vågen til kl 12.40 han sov i egen seng i 35 min og så vågnet han prøvet at få ham sove videre i hans seng men nej, op i mors arme så kunne han sove igen men han ligger og drejer hovedet fra side til side og græder ind imellem, han vågnet han op kl 15.00.
Han tog sig en ...
... lille lur igen kl 16.45 til 17.20 far kommer hjem så de hygger sig sammen omkring kl 19.30 bliver han lidt ked vi prøver at give ham noget mad da han burte være sulten men han ville ikke spise, jeg går ind i soveværelset med ham det hjælper på ham, han bliver glad igen men vil ikke sove eller spise (det er sket før at han ikke har ville spise) kl 20.10 han sover i vores seng kl 21.20 han vågner og får så noget at spise og sover igen lige efter han er færdig med at spise.. så nu håber vi på en god nat :0)
Hvad kan vi gøre til at få ham til at sove længer for sig selv, og hvor meget til han ca sove om dagen.
Jeg håber at du kan finde hoved og hale i min besked.
Hilsen lille Diegos mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
Viden om børn:
Medicin til børn
Et lille barn må aldrig få medicin, uden at lægen har ordineret det. Børn skal have helt andre mængder end voksne og reagerer anderledes på visse produkter.
Har dit barn fået ordineret medicin, så er det vigtigt at følge lægens instruks. Er der f.eks. ordineret penicillin i 6 dage, så er det vigtigt, at du giver medicinen i 6 dage og ikke stopper efter 3 dage, fordi du synes, at barnet virker frisk og rask. Hvis du stopper for hurtigt, risikerer du, at sygdommen vender...
Køkkenhygiejne
Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.
- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.
- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Jeg vil gerne, som så mange andre, takke dig for en helt usædvanlig god brevkasse. Som bosiddende i England har det betydet rigtig meget for mig at finde svar på dette og hint derhjemmefra. Jeg kan rigtig, rigtig godt lide din kærlige holdning til tingende, og det har virkelig hjulpet mig meget at læse dine omhyggelige svar.
Mange kærlige hilsner
Sanne, mor til dreng 5 måneder









