Svar: Skippe morgenluren
Kære Mette
For det første synes jeg ike at der er noget unormalt i at din datter i øjeblikket har behov for at sove lidt mere. Hun har oplevet skfit med både at være i dagpleje og nu i vuggestue og der sker utroligt mange ting, som gør hende træt.
De fleste børn over 1 år, har fortsat behov for at sove 2 x dgl og kan ikke nøjes med en midagslur. Nogle børn springer middagsluren over før de er to år og andre har behov for middaglur også op i 4 års alderen, så der er altså store forskelle. Det vigtigste er at barnet får lov at sove, når det har behov for det. Børn der ikke får deres søvn bliver kede af det og urolige og det er ikke til glæde for hverken voksne eller børn.
Når din datter bliver vækket kl. 5.45. så kan jeg godt forstå at hun er træt, når klokken er mellem 8-9 og jeg synes derfor hun fortsat skal have lov til at få en formiddagslur.
Jeg er lidt i ...
... tvivl om, hvornår de andre børn sover i vuggestuen? Flere af børnene får vel også to lure? Der er naturligvis noget praktisk i at børnene sover samtidig. Men en almindelig rytme i de instituioner jeg kender, der sover børnene måske mellem kl 9-10 og igen mellem 12 og 1-2 stykker. Mellem 11 og 12 plejer de så at få frokost og ved 2-tiden eftermiddagsmad/frugt.
Mon ikke det kan lade sig gøre at komme ind i en soverytme, hvor der er plads til både formiddags og eftermiddagslur? Måske kan I prøve at følge de samme tidspunkter derhjemme, så hendes 'biologiske ur' indstiller sig.
Efterhånden som hun bliver ældre vil hende søvn behov også ændre sig, men en middagslur vil hun nok have behov for længe og det er der ikke noget forkert i. På samme måde er der intet forkert i at hun har behov for to lure nu, med den alder hun har.
Håber I finder ud af noget. Held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
Viden om børn:
Body Mass Index - BMI
Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).
Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.
Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.
En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









