Annonce

Annonce

Brev:

Amning ... suk


9. oktober 2008

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Amning ... suk

Hej Helen

Tusind tak for dit svar forleden vedr. amning. Jeg har forsøgt både tvillinge stilling, lægge mig med bar overkrop og lade hende selv finde brystet, suttebrik m.m. Jeg har forsøgt at lægge hende til både når hun er meget sulten og også ca. 1 time efter hun har spist, hvor hun er vågen og opmærksom.

Desværre alt sammen uden held. Mælken begynder hurtigt at løbe når hun er i nærheden, men hun tager ikke ordentligt fat i brystvorten...:o(. Og selvom mælken strømmer ind i munden på hende, tager hun hovedet væk og ligger bare og kigger eller begynder at græde.

Jeg havde ikke troet at det ville være så hårdt, men jeg sidder ...


Annonce

... og græder hver dag, fordi jeg synes det er så frustrerende... Jeg vil så gerne, men det ser håbløst ud, synes jeg. Spørgsmålet er hvor længe jeg bliver ved at holde til det... Jeg tvivler efterhånden på at hun lærer det...Øv.

Jeg malker fortsat ud, og næsten alt det mælk hun får er modermælk. Men det er jo træls at det er sådan et dobbeltarbejde... først malke ud, og så give hende det på flaske...

I dag starter jeg i mødregrupe. Kan jeg malke ud hjemmefra og tage det med i pusletasken og give hende det et par timer senere? Så vidt jeg kan se i din artikel, så kan det holde sig ved stuetemp. i op til 8 timer...?

Kærlig hilsen
Luise

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit medfølende svar. Både min mand og jeg sad og tudede da vi læste det.

Det går fremad herhjemme. Vi har helt accepteret vores drengs handicap og glæder os hver dag over, hvor dejlig han er. Vi starter fysioterapi imorgen.

Tak fra Signe, mor til dreng på 7 måneder


Annonce