Brev:
1,5 år sove i egen seng
Kære Helen.
Jeg skriver til dig da vi har lidt udfordringer med vores søn og sove i egen seng.
Han er nu 1,5 år og er begyndt i vuggestue for en måned siden.
Lige nu vugger vi ham i søvn i vores arme og lægger ham herefter over i sin egen seng. Dette har indtil nu fungeret fint og været dejlig hyggeligt for både forældre og søn. Han vågner måske engang eller to i løbet af natten hvor han bliver vugget lidt igen og derefter lagt over i sin seng.
Nu ønsker vi dog at han skal lære at falde i søvn i sin egen seng. Vi har tidligere forsøgt at ligge ham i egen seng. Dette fint til at starte med, hvor han ellers bare hygger sig plapre løs. Men herefter bliver han rigtig ked af det og stopper ikke før han kommer op i vores arme.
Bekendte fortæller os at vi skal lære at skelne mellem gråd og så bare lade ham græde indtil han sover.. Dette er vi dog ikke helt tilhængere af, da vi håber der er en mildere måde end at han skal græde sig i ...
... søvn.
Om dagen falder han fint i søvn i barnevogn. Han bliver dog trillet lidt indtil han lukker øjnene.
Han sover bedst med hovedet let eleveret. (Vi har tidligere både været til læge og ØNH læge for at få undersøgt væske i ørerne. Her var intet). Derfor har vi forsøgt med hjul på tremmeseng men her rejser han sig hurtigt op og vil op.
Vores søn bruger ikke sut, hvorfor vi bedst har kunne hjælpe ham med at finde ro med vugning indtil videre. Vil ikke tage bamse eller lign til sig endnu.
Derudover har vi også den udfordring at jeg arbejder skiftende vagter hvilket gør han nogle gange har større behov for tryghed end ellers.
Generelt har han en søvnmønster der hedder 20:00-6:00 og så sover han Ca. 2-2,5 time til middag.
Vi er klar til at investere tid og kræfter i det og er klar over det ikke er noget der sker på en dag.
Vi håber du kan komme med nogle gode råd.
God jul
Med venlig hilsen
de håbefulde forældre
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Hej Helen Jeg har et helt konkret problem herhjemme lige nu, og det er at...
9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.
Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.
Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...
20. marts 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Hej Helen Mange tak for en virkelig god brevkasse. Den har været helt...
Viden om børn:
Sidde
De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.
7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.
8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.
Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...
Brystspænding
Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.
Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.
Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.