Annonce

Annonce

Brev:

Afvisning af flaske 9 mdr.


27. december 2020

Alder:
9 mdr.

Afvisning af flaske 9 mdr.

Hej Helen.

Jeg skrev til dig tidligere ang. Vores datters stædighed omkring maden fordi hun selv vil, og vi ikke må give hende.

Omkring flasken får vores datter nu 2 flasker I døgnet af 100 - 150 ml. vi kan simpelthen ikke få mere i hende. Hun pure nægter.
Hun spiser flasker I søvne. Jeg skrev tidligere at jeg tilbyder 5 - 7 gange på kort tid, i håb om hun tager lidt hver gang, men jeg føler det er at presse hende. Flasken til at sove på beder hun tit om selv, men morgenflasken er blevet meget svær at give hende, og det er som om hun er vokset sig fra flaskerne i en alder af 9 mdr.

Indimellem, hvis hun ikke rigtig har spist så meget fast mad i løbet af dagen, beder hun om mælk omkring ...


Annonce

... eftermiddag. Her får hun af tudekop, for at lære hende det er okay at spise vågent, og det bliver accepteret, men det er kun på de dage hvor hun ikke har spist synderligt meget at hun gør det. Jeg har forsøgt at tilbyde mme. Løbende igennem dagen af kop og tudekop, men hun vil simpelthen ikke. Og hvis jeg har tilbudt hende mælk af kop, og hun ikke vil, afviser hun også vandet (som hun elsker) de første mange gange som om hun skal være sikker på det ikke er mælken. Hun virker ikke som om hun gider flaskerne mere.

Jeg syntes det er rigtig svært at blive ved med at tilbyde, når hun ikke vil have dem.

Mit spørgsmål til dig:

- Er det pg.a. hendes alder at hun ikke vil have dem mere?

Med venlig hilsen
Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex

Drikkevarer til børn

Små børn bør drikke mælk og vand.

½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dine altid venlige svar - de giver os noget at tænke over - og lidt ro til det bekymrede moderhjerte ...

Mor til Magnus 15 måneder


Annonce