Brev:
Er han utryg?

Kære Helen.
Min søn, Marius, er nu 8½ måned gammel og meget, meget livlig.
Så livlig at han aldrig sidder stille, med mindre han har fundet noget spændende på gulvet.
Så livlig, at han knapt gider sidde hos sin far og mor mere, i hvert fald ikke i ret lang tid ad gangen. Han kravler op og ned ad én, når man sidder med ham.
Så sent som i dag har han lært at rejse sig op ad ting, hvilket naturligvis resulterer i fald og gråd og trøstning.
Han har altid travlt.
Så travlt at han af og til virker forvirret. Det er blevet sværer at få øjenkontakt med ham i mere end 1 sekund ad gangen. Han bliver utålmodig og trækker sig væk fra os (faren og jeg) ved at skubbe fra med hænder. Nogle gange gør det ham så glad at komme på gulvet, og andre gange ikke, så vil han hverken det ene eller andet.
Faren leger ofte ret vildt med ham, og det får Marius til at grine. Men kan det også blive for vildt? Så han ikke kan finde indre ro bagefter?
Han er ikke god til at falde i søvn på en god måde. Ofte græder ...
... han lige til han falder i søvn. Eller, det er ikke rigtig gråd, nærmere skrigeri og råberi. Intet kan dulme det, hverken gåture eller vugning eller at synge til ham eller noget. Skal jeg tage ham op eller lade ham ligge, og hvor længe må han græde? Faren siger bare, at jeg skal lade ham græde ud, men det er svært, for det er hver dag, 1-2 gange om dagen. Om aftenen er det intet problem at få ham til at sove.
Hen er bestemt ikke nogen pusse-nusse baby, gider ikke holdes tæt ind til mig i mere end 1 minut ad gangen (i vågen tilstand selvfølgelig).
Det hele gør, at jeg bliver bekymret og får dårlig samvittighed. Er han et utrygt barn? Er det derfor han trækker væk fra os og ikke vil sove? Og i så fald, hvad gør jeg? Eller mangler han blot stimulering, han ER jo et livligt barn?
Jeg håber du kan hjælpe mig til at forstå ham lidt bedre. Må desværre indrømme, at jeg har lidt svært ved det, når han ikke vil nusse, som andre mødres små babyer vil.
På forhånd tak.
Hilsen lidt bekymret mor til Marius
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







