Annonce

Annonce

Brev:

Udækket suttebehov, overvejelser om ammestop og hvornår gå hele natten uden mælk


15. juli 2008

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Udækket suttebehov, overvejelser om ammestop og hvornår gå hele natten uden mælk

Kære Helen,

Så er min lille søn blevet godt 10 måneder. Vi følger i store træk planen fra tidligere, så han får 4 gange skemad om dagen, 2 lure i løbet af dagen (samlet varighed 1½-2½ timer) og bliver ammet som hovedregel 2 men enkelte gange 3 gange i døgnet. Han bliver puttet til aften et sted mellem 19 og 19.30 og står op ved syv-tiden om morgenen. Enkelte gange har han sovet igennem, men de fleste nætter vågner han en enkelt gang. Nogle gange kan han let lægges igen, andre gange er vi oppe en til to timer.

Han har i en lang periode været relativt let at lægge om aftenen. Han bliver skiftet og puttet i nattøj, får børstet tænder, bliver ammet, kommer op på skulderen og bøvser (har han stadig behov for...) og får sunget en lille sang. Herefter bliver han lagt i sin seng, hvor jeg holder hænderne på ham et par minutter. Enten falder han i søvn her ellers triller han om på maven og møfler lidt rundt i sengen og sover i løbet af en 5 minutter. Nogle gange begynder han dog også at græde meget og skal lige op og holdes om igen førend han kan lægges igen. Andre gange hænder det, at han falder i søvn allerede inden jeg når at få ham i sengen.

Om dagen er han noget sværere at putte til sine lure, da der ikke skal så meget til for at forstyrre hans indsovning. Til den ene lur bliver han ammet, båret rundt og sunget for, hvorefter jeg forsøger at lægge ham i barnevognen inden han sover helt. Til den anden lur er vi ofte ude at gå med klapvognen, som han så falder i søvn i.

På det seneste er det som om at han har et stort udækket suttebehov, hvis han er træt. Det gælder både om dagen og om aftenen og hvis han vågner om natten. Han sutter hvor som helst han kan få fat på mig, så jeg har store blå sugemærker på armene, halsen og ansigtet.

Han bruger ikke ...


Annonce

... sut og tager ikke sutteflaske. Jeg har forsøgt at give ham en sut, når han sutter på mig, men den vil han ikke have. Han har også en sutteklud, men den virker heller ikke. Det eneste han vil sutte på er mig, og han bliver meget, meget ked af det, hvis jeg fjerner ham fra hans suttested. Hvad tror du dette pludselige behov skyldes, og hvordan kan jeg hjælpe ham uden at jeg selv ligner en, der har fået klø?

Han bliver som nævnt fortsat ammet inden han bliver puttet, og der er ingen tvivl om, at amningen er en meget væsentligt del af at køre ham ned i tempo og få ham til at forstå, at dagen er slut. Jeg er fortsat glad for at amme ham og vi hygger os, men jeg regner dog med at holde op med at amme ham, når han er 1 år. Med hans aktuelt meget store suttebehov gør jeg mig derfor en del tanker om, hvordan vi dog skal få fjernet amningen som del af putteritualet uden at det hele ender i gråd og tårer. Har du nogle gode råd?

I forbindelse med at han er blevet 10 måneder er jeg ved at skære den tidlige morgenamning væk, så han kun ammes ved putning og en gang i løbet af formiddagen. Men hvornår kan jeg forvente at han kan gå hele natten uden mad og mælk? Er der en tommelfingerregel ligesom at han ved 6 måneder forventedes at kunne gå 5-6 timer uden? Nogle gange sover han som nævnt igennem, men ofte vågner han en enkelt gang. Det er mig dog uklart om han vågner fordi han har behov for noget, eller om han blot synes at det er hyggeligt at blive ammet, nu hvor han alligvel er vågen.

Han er fint med motorisk - har længe været i gang med "møbel-gang" og øver sig meget på at stå uden støtte, men jeg har ikke indtrykket af, at der lige nu sker en helt ekstraordinær udvikling. Han bliver bare stille og roligt mere og mere sikker på benene.

Venlig hilsen
Karen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tidlig født

Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.

Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.

Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.

Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.

Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!

Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.

Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.

Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)

Med venlig hilsen
En familie på fire


Annonce