Annonce

Annonce

Svar: Nægter at tage flaske og skal passes


10. juni 2008

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Bedsteforældre.

Kære Bibi

Jeg håber jeg når at svare dig tidsnok ...:o)

Det lyder som om at Tinus sagtens kan finde ud af at tage flaske og at det han protesterer over er smagen af mælk. Han bryder sig ganske sikkert ikke særlig meget om hverken modermælkserstatning eller vælling, men accepterer det dog en gang imellem.

Du skal naturligvis gøre op med dig selv, hvorvidt du vil forsøge at øge tilbuddet af flaske for at holde ham fast i at det skal han have. Hvis du planlægger at du gerne vil stoppe eller trappe meget ned for amning i løbet af de næste måneder, så vil det være rigtig vigtigt at han tager imod flaske og accepterer denne. Hvis du har det fint nok med at når han en gang imellem afviser, så lægger du ham til, så kan det også sagtens fungere på den måde.

I skal til bryllup og det skal du naturligvis nyde, det er en dejlig fest og du skal med ro i sjælen lade ham passe. Hvis din mor ikke kan få mælk i ham via flaske, så kan hun sandsynligvis få ham til at drikke lidt vand ...


Annonce

... (fordi han protesterer over smagen) så han behøver ikke dø af tørst. Hun kan også give ham lidt tynd grød på en ske (vælling er i princippet det samme som en tynd grød) og det vil være helt okay, nu hvor han er 4 måneder gammel.

Det vigtigste er bare at din mor ikke går i panik, men at hun tager det stille og roligt og bevarer fatningen og tror på at hvis han er sulten eller tørstig, så skal han nok tage imod.


De bedste (bedste)forældre
LÆS OGSÅ HELEN OG SIGRIDS BOG: "De bedste (bedste)forældre"

Du skal være opmærksom på at du sandsynligvis bliver nødt til at malke ud imens at I er væk, så du ikke får problemer med overfyldte mælkegange og en evt. brystbetændelse.

Det er en kvik dreng du har fået dig der, han vælger den ægte vare og det kan man jo et eller andet sted ikke fortænke ham i:o) Som du selv skriver så har du oplevet at han på et tidspunkt sagde fra og foretrak flasken, nu er det så modsat - frustrerende det er det, men sådan må det så være:o)

Håber du får en rigtig dejlig dag og at det kommer til at gå helt fint med pasningen af jeres lille dreng:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Annonce

Viden om børn:

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex

Sikkerhed i hjemmet

Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.

Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.

Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.

Gå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dine hurtige svar, dine tanker og gode råd hjælper mig meget!

Knus fra mig


Annonce