Annonce

Annonce

Brev:

Søvn-ballade


4. juni 2008

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Søvn-ballade

Hej Helen

Vi har en del problemer med vores søn Jens på 6,5 måneder, når han skal sove i sin tremmeseng om aftenen. Det begyndte omkring marts, mener vi. Her flyttede vi desuden. Vi håber meget, at du har et par gode forslag til, hvordan det kan blive bedre.

Jens er om dagen en glad og nysgerrig dreng med appetit på livet. Han krabberkravler, leger på livet på løs med sine legesager og sender gerne et kæmpesmil til folk omkring sig. Han spiser rimelig godt (morgen, middag, aften får han grød/mos, om eftermiddagen får han også frugtmos) og ammes delvist. Når jeg er ude med ham om dagen, får han mme, da han ikke gider at lægge i mine arme og blive ammet – her laver han flitsbue, eller han kigger bare rundt på alt omkring sig! Jeg ammer ham derfor om formiddagen og om aftenen/natten derhjemme i vores seng.

Han elsker sin barnevogn utroligt højt. Det er i den, at han sover bedst. Dens vuggen gør ham tydeligvis helt salig. Vi kører meget rundt med ham i den – det er som regel i den, at han sover sin middagslur og eftermiddagslur. Han har aldrig været en baby, der sover længe. Men hans middagslur kan godt vare halvanden time, mens han eftermiddagslur som regel kun er 40 min. Det samme gælder hans morgenlur.

Morgenluren forsøger vi at tage indenfor i tremmesengen (den har han sovet i, siden han blev født - først i sin lift placeret i tremmesengen, senere i selve tremmesengen), der står i vores soveværelse. På ...


Annonce

... det seneste er han begyndt at få svært ved at finde ro, når han skal sove sin morgenlur. Han græder og falder som regel først til ro, når jeg tager ham op og vugger ham i mine arme.

Værst ser det dog ud om aftenen/natten. Jeg (det er som regel mig, der lægger ham i seng – men min kæreste vil godt snart mere på banen) har haft held med at få ham til at falde til ro og sove nogen gange, men for det meste er han en smule ked af det. De sidste dage har han dog grædt som en pisket, så snart jeg nærmest lægger ham i sengen. Jeg ender derfor ofte med at tage ham op og vugge ham i søvn.

I håb om at det ville hjælpe, har jeg forsøgt at indføre lidt aftenritualer inden sengetid:

Mad ca kl. 18, sove mellem 19 og 20. Ny ble, kigger en smule i dyrebog med ham, ammes (af og til vil han ikke ammes her) godnatsang og spilledåse, nus på ryg og hoved.

I starten er han nogen gange rolig i sin seng, men pludselig kammer det hele over, og han begynder at græde helt utrøsteligt. Det tager lang til at få ham til at holde op!

Desuden vågner han utroligt mange gange i løbet af aftenen og natten og græder voldsomt. Min kæreste eller jeg forsøger at trøste ham med nus og vuggen, men i mange tilfælde ender det med, at jeg ammer ham til ro.

Vi er godt brugte efterhånden og er samtidig løbet tør for ideer til, hvordan vi kan gøre aftenen/natten mere tålelig for os allesammen. Har du nogen gode råd?

Trætte hilsener,
Jens’ mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udmalkning af modermælk

Når du ønsker at malke ud og gemme din mælk bør du følge nedenstående retningslinier:

1) Vask dine hænder
2) Malk lidt mælk ud og kasser dette (ca. en spiseskefuld). Den første mælk kan være inficeret med bakterier fra huden og brystvorten. Når barnet ammes er dette uden betydning, men når mælken skal gemmes, er det vigtigt at den er helt ren.
3) Malk ud i en rengjort (skoldet) plastik flaske - kan købes på apoteket og de kan bruges flere gange, hvor du rengør og...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de gode smid-sutten-lidt-væk-råd. Det er gået over al forventning. Barnet har nu kun sut om natten og i yderste fortvivlelses-tilfælde - og det accepterer han faktisk. Godt du findes! Vi manglede lige det der bløde spark i måsen :)

Tak fra en glad mor


Annonce