Annonce

Annonce

Brev:

Søvnmønster, amning og mad


13. maj 2008

Alder:
5 mdr.

Søvnmønster, amning og mad

Kære Helen

Jeg har en søn Lucas på 5 mdr., født den 14.12.07. Han er en stor og stærk dreng. De fleste bliver forbavsede over, at han ikke er ældre. Han vejer ca. 9 kg og måler ca. 71 cm lang, så ja han er en stor dreng.

Jeg har følgende spørgsmål:

1)Søvnmønster/amning

2)Mad

1) Min bekymring er, at Lucas skal ammes i søvn, når han skal sove og om jeg giver ham dårlige vaner ved dette. Derudover kunne jeg også godt tænke mig at vide, om hans søvnmønster/-vaner ser fint ud for hans alder. Han vil ikke tage en sut og har aldrig villet det, så den mulighed har jeg ikke.

Jeg har lavet et ritual om, at når han skal puttes til nat, tager jeg ham med ind i min seng, ammer ham og der går ikke lang tid, så sover han og jeg lægger ham med det samme over i hans egen seng. Dette er ved ca. 22 tiden og han sover herfra i ca. 6 timer i træk i gennemsnit og vågner så tidlig morgen måske ved 5 tiden, hvor jeg så ammer ham og han sover videre i ca. 1-2 timer, hvor vi så står op et sted mellem 7 og 8.

Så tager han nogle gange en kort lur om formiddagen på ca. 30 min. og så tager han en lang lur ved 13-14 tiden på 2-3 timer. Senere kan han så godt tage en halv times power-nap ved mig tidlig aften, når jeg ammer ham og så falder han igen i søvn til nat ved ca. 22 tiden.

Giver jeg ham en dårlig vane ved at amme ham i søvn og hvordan kan jeg lære ham at falde i søvn uden at blive ammet? Dog kan han godt falde i søvn ved at blive kørt i barnevognen.

Har læst bogen ...


Annonce

... "godnat og sov godt", og fik det helt dårligt over, at jeg gør nogle af de ting, som de skriver, man absolut ikke må gøre, hvis man vil give sit barn gode sovevaner. Men jeg er derimod heller ikke typen, som bare vil lade mit barn græde sig selv i søvn. Så er der andre metoder?

Og er det helt forkert, at han først falder i søvn ved 22 tiden til nat? Hvornår begynder børn at skulle i seng ved 20 tiden? Jeg synes jo, at når han sover 6 timer i træk, ville det være dumt at få ham til at falde i søvn ved 20 tiden for det betyder jo, at han nok ikke vil sove mere, når kl. er 4 om morgenen, og det er jo lidt for tidligt at stå op eller hvad vil du råde mig til!?

2) Lucas bliver ammet og har siden han var 14 dage gammel fået tilskud med MME, da jeg fik problemer med det ene bryst og måtte holde en pause med det beskadigede bryst, men det er kun ca. 300 ml MME dagligt, som han får suppleret med. Da jeg kunne amme med begge bryster igen, sagde min sundhedsplejerske, at jeg selv kunne bestemme, om jeg ville fortsætte med tilskuddet af MME - og det valgte jeg så at gøre for at være sikker på, at han fik nok.

Nu er han jo 5 mdr. gammel og virker da helt tilfreds. Hvornår vil du anbefale, at jeg starter på at introducere evt. grød for ham? Er det ikke bedst at vente til han er 6 mdr., hvis han ellers er mæt indtil da? Og hvordan ser en madplan ud for en på 6 mdr.? Jeg har barsel indtil ca. 1.12.08.

Tusind tusind tak for din hjælp.

På forhånd tak.

Hilsen Lucas' mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Muslingeskaller - brystvorte

Du kan købe muslingeskaller, også kaldet ammeskaller. Disse blev introduceret i Danmark omkring år 2000 og var meget populære. Senere blev de frarådet, fordi mange fik problemer med svampeinfektion i brystet netop i forbindelse med brug af ammeskallerne.

Da skallerne bæres direkte på brystet og inde i BH´en, skulle de have en helende virkning på ømme og revnede brystvorter - men skulle altså samtidig også kunne medføre svampeinfektion. Virkningen af ammeskaller/muslingeskaller...

Læs mere i Babylex

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid yderst brugbare svar. Det er en fantastisk service at kunne skrive til dig og få din kyndige vejledning igen og igen.

- Tak fra tvillingernes mor


Annonce