Brev:
Grød, mos og erstatning
Hej Helen
Jeg har skrevet til dig én gang tidlige ang. Mathilde som var meget urolig og som vi mente havde kolik de første 2 1/2 mdr. Idag er hun så blevet 5 mdr. (26/11-07) og når jeg ser tilbage på de første par måneder, er jeg ikke i tvivl om at det var kolik.
Jeg stoppede med at amme for 3 uger siden da hun ikke længere ville spise hos mig. Vi har haft suppleret hende med flaske om aftnen siden hun var 2 mdr.
Vi startede med grød da hun var lidt over 4 mdr og det gik ganske godt i starten og nu får hun også mos om aftnen.... dette går så ikke specielt godt. Hun synes bestemt ikke at kartofler, gulerødder, broccoli er et hit - hun lukker munden stramt i ellers spytter hun det ud så vi har mos over det hele. Andre dage synes hun det er fint nok og så tager hun lidt. Hvordan får vi hende til at spise mos?
Et andet stort problem er at hun spiser meget lidt og det er virkelig meget lidt og det har hun gjort de sidste 14 dage. Nogle dage har hun kun spist 300ml samlet over hele dagen og hvis jeg er rigtig heldig tager hun 100ml samlet på en gang fra flasken ellers er det kun 50 - 75 ml adgangen. Hun døjer med maven og kan godt have 2 dage hvor hun ikke kommer af med noget stort. Vi prøver med lactulose, men hun vil ikke spise det rent og putter jeg det i flasken vil hun ikke ha' erstatningen - hvad gør man så???
Det er typisk de dage hvor hun ikke er kommet af med noget også de dage hvor hun spiser mindst og selvfølgelig er der et sammenhæng. Hun bliver ked af det når vi tilbyder hende flasken og den ene dag fik hun kun 75 ml fra kl. 12 til kl. ...
... 20, så bliver mor lidt bekymret. Jeg prøver at tilbyde hende vand i flasken mange gange i løbet af dage for at få lidt ekstra væske i hende.
Vores dag ser sådan ud i øjeblikket.
6:00 - 7:00 står op
7.30 - 8.00 flaske 75 - 100 ml, det kan tage 1 time at få så meget i hende
8:30/9:00 - 10:30/11:30 sover
11:30-12:00 Grød med frugtmos
13:00 tilbydes en flaske, men tager normalt ikke noget, engang imellem 20 - 50 ml
13:00/13:30 - 15:00 Sover
16:00 flaske, hvis jeg er heldig 75 - 100 ml
17:00 - 18:00 sover ca. 40 - 50 min
18:30 Tilbydes mos, kartofler med forskellige grøntsager, men ikke det store hit
20:00 - 20:30 Tilbydes vælling, tager 100 ml
22:00 - 22:30 tilbydes hun lidt flaske når vi går i seng tager ca. 75 ml
En til to gange om natten lidt mælk, efterhånden kun 1 gang og der tager hun igen 75 - 100ml. Er begyndt at tilbyde hende lidt vand om natten da jeg gerne vil væk fra mælken om natten. Hvordan gør vi bedst det? Det ville jo være dejligt hvis hun snart begyndte at sove igennem.
Så det er jo ikke voldsomt meget mad den lille dame får. Hun er ellers glad og tilfreds altid et stort smil undtagen når hun ikke kan komme af med afføring.
Hun har fået en fortand og nr. to er på vej og samtidig er der en kindtand som har stukket en spids igennem.
Hvornår skal vi starte op på nr. tre måltid?
Vi tager til spanien d. 31 maj - Er det ok at købe grød og færdig mad til hende dernede? Ved du om det er den samme sammensætning som herhjemme i feks. Neslé's produkter?
Det var lige lidt forskelligt - på forhånd tak.
Venlig hilsen
Camilla
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Savl
Alle babyer savler, men nogen savler meget og andre lidt.
Spædbørn og småbørn savler ofte meget, de danner mere mundvand end vi voksne gør og putter ofte også fingrene i munden. Der sker også nogle enzymændringer i barnets spyt, som gør at barnet kan savle mere i perioder. Og i perioder, hvor barnet f.eks. får tænder, vil det ofte også savle mere.
I de periode hvor barnet savler meget kan det være en god idé at bruge en savlesmæk. Til små børn er en blød af frotté...
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer