Brev:
Start på grød?

Hej Helen
Jeg har en søn, der fylder 16 uger i denne uge og jeg vil meget gerne i gang med grød. Jeg kender anbefalingerne for fuld amning i 6 mdr., men jeg er meget opsat på at komme i gang med grøden i den fjerde måned, som jeg gjorde med min datter, der i dag er 5. Skal jeg vente til han er fulde 4 mdr. (dvs. på hans 4 mdrs. fødselsdag) eller kan jeg starte nu?
Han virker interesseret i vores mad, vejer ca. 7 kg, og jeg føler at han virkelig suger alt ud af mine bryster i øjeblikket. Samtidig virker han generelt ikke helt tilpas, småsur med kun et kvarters smil i ny og næ i løbet af dagen, hvilket jeg godt kunne forestille mig skyldes sult.
Hvis du anbefaler mig vælling, hvad ...
... gør jeg så, når det skal være allergivenligt? Vi har ind imellem brugt Profylac, når vi skulle supplere lidt.
Jeg ved, at det videnskabeligt er bevist, at kun de første 4 måneders amning er med til at reducere allergi. Måned 4-6 anbefaler man amning af ernæringsmæssige årsager. Hvilke årsager er der her tale om?
Mine 3 spørgsmål er opsummeret her:
1) Skal jeg vente til han er fulde 4 mdr. (dvs. på hans 4 mdrs. fødselsdag) eller kan jeg starte nu?
2) Hvis du anbefaler mig vælling, hvad gør jeg så, når det skal være allergivenligt?
3) Måned 4-6 anbefaler man amning af ernæringsmæssige årsager. Hvilke årsager er der her tale om?
Jeg ser frem til dit svar.
Mange hilsner
Anne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. oktober 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Jeg vil hører om du kan hjælpe mig med at forstå anbefalingerne...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









