Brev:
Undvære mor
Hej Helen,
Jeg har en datter på knap 6 måneder, og om ca. 4 uger skal jeg tilbage til mit arbejde. Mit problem er, at jeg pludselig har fået stress over at skulle starte. Jeg skulle jo gerne begynde at trække mig, så hun kan ”undvære” mig fra kl. 8:00 – 14:00.
Min datter begyndte at få grød til frokost, da hun var 4 måneder og kort tid efter også mos til aftensmad. Hun er nu begyndt at få grød til morgenmad – efterfulgt af amning. Helevejen igennem har hun været begejstret for både grød og mos – men også for amningen! Når jeg forsøger med en kop, begynder hun at grine og synes det er sjovt at puste. Det betyder jo så, at der ikke kommer noget ind og ned!
Jeg (og hendes far) har også forsøgt med sutteflaske, og det vil hun slet ikke have. Det samme gælder en kop med tud!
Indtil videre har jeg håbet på, og tænkt, at det kommer nok! Men nu ...
... synes jeg gerne jeg vil gøre noget!
Derudover har det været noget roderi med at få hende til at sove om aftenen, men super i løbet af dagen. Det er pludselig vendt, så hun nu sover fint uden gråd, fra kl. 20.30(ca.) til 7:30 (ca.) – afbrudt af 2-3 amninger, og næsten umulig i løbet af dagen. Hun sover mellem 30 minutter til 3 timer og skriger når hun bliver lagt ud i barnevognen! Afhængig af hvor længe hun sover, sover hun 3-4 gange i løbet af dagen! Også her kunne jeg godt bruge lidt hjælp til noget struktur, da jeg jo ved at dagplejere har en fast rytme.
Jeg har læst ”Sov igennem uden gråd”, men har vist kun brugt den halvhjertet! Det skyldes nok, at jeg umiddelbart er imod kasser og rammer, og ikke har følt et stort problem. Men som tiden for en dagplejestart nærmer sig, kan jeg godt se at ”min løsning” ikke er holdbar.
Hvad er dit bedste råd?
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Hofteklik
Alle nyfødte undersøges for hofteklik - også kaldet hofteskred eller hofteledsdysplasi. Det ses hos ca. 1% af alle børn. Det opdages ofte ved, at man kan høre et lille klik, når barnets ben drejes op mod maven og udad. Det skyldes, at lårbenshovedet kan glide ud af hofteskålen ved denne bevægelse.
Hvis man har mistanke om, at barnet har en medfødt hoftefejl, så vil barnet blive undersøgt med ultralyd. Hvis barnet har hofteklik, skal det behandles med en skinne, der holder benene...
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.