Brev:
ADHD og DAMP

Hej Helen
Så er jeg her igen med et nyt spørgsmål..
Jeg vil da lige starte med at ønske glædelig jul:-)
Jeg har tidligere skrevet da vores søn på 2 år og 4 mdr. skulle undersøges af en fysioterapeut fordi han ikke var alderssvarende på flere områder.
Fysioterapeuten var på hjemmebesøg to gange og heldigvis mere positiv end efter hun havde set ham i dagplejen.
Besøgende gik fint og vi er nu igang med et tørbørstningsprogram for at få ham til at slappe lidt af.
Igår faldt jeg så over en beskrivelse af DAMP børn eller ADHD som det vidst hedder nu. Der var desværre uhyggelig mange lighedspunkter mellem et DAMP-barn og min søn!
Fysioterapeuten har intet nævnt i den retning men vi er blevet indkaldt til et nyt møde med dagplejelederen og jeg er meget nervøs for om vi får en ikke så spændende nyhed serveret på det møde..
Det der hovedsageligt er "galt" med vores søn er hans sproglige udvikling. Han kan kun sige "hva´det?" Intet andet - overhovedet!
Derudover kan han ikke koncenterere sig i mere end et par minutter af gangen. Nyt legetøj bliver lynhurtigt uinteressant og bøgerne river han istykker i stedet for at kigge i dem! (også dem der er lavet til babyer).
Når han er på besøg andre steder, er det så anstregende at have ham med, at vi altid overvejer at blive hjemme.
Han ødelægger alt, smadre ting, hiver dugen (med service) af så alt vælter, skubber til alle ting, river planter og blomster i stykker og for tiden også julepynt. Han slår på alt og bliver faktisk mere voldsom når vi råber nej eller fy ...
... eller forsigtig.
Juleaften fik jeg forklaret ham at han kun måtte røre forsigtig ved glaskuglerne og det gjorde han da også et stykke tid. Pludselig tager fanden så ved ham og han "springer" nærmest på glaskuglerne og river til samtidig med han maser af alle krafter.
Han slår så godt som altid forbipasserende når han sidder i klapvognen og vi andre (mor, far, bedsteforældre, dagplejebørn) får tit et par på hovedet og dem der har briller får dem flået af. Han kan være meget kærlig og knuse og kramme men han er som en hund for hvis man kigger ham i øjnene og kommer for tæt på langer han ud efter en.
Han har flere gange flået mine øreringe ud selvom han godt ved at han kun må røre og også tit nøjes med det.
Han larmer og støjer og styrter rundt. Han har problemer med motorikken og balancen.
Vi har prøvet alverdens "straffe". Time-out, ignorere ham, skælde ud, hive ham i armen, forklare stille og roligt... Intet hjælper.
Mit spørgsmål er for det første hvad vi skal stille op?
Jeg kunne godt tænke mig at maile til den fysioterapeut der var her og spørge om hun ser tegn på DAMP (om hun så er den rigtige at spørge ved jeg ikke).
Jeg tør bare næsten ikke for jeg er næsten sikker på der er et eller andet galt.
Han er jordens dejligste unge men også møg anstregende og krævende og dyr (da vi jo erstatter alle de ting han ødelægger!!)
Jeg vil også gerne vide om nogle af de ting han gør er normale for en dreng på snart 2½ år.
Det har for øvrigt stået på i ca 9 mdr.
Venlig hilsen
Rikke - den frustrerede mor!!!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
Viden om børn:
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







