Annonce

Annonce

Brev:

Mad og jerntilskud?


11. december 2007

Alder:
7 mdr.

Mad og jerntilskud?

Hej igen Helen!

Endnu en gang tak for en rigtig god brevkasse med mange brugbare råd og vejledninger.

Men jeg er endnu engang kommet lidt ud i en blindgyde...
Mathilde på 7 1/2 mdr. var kommet rigtig godt på plads med kosten, men er det er nu gået lidt skævt.

Tidligere spiste hun:
amning tidlig morgen,
Havregrød til morgenmad,
kort amning inden putning til formiddagslur,
øllebrød eller hirsegrød til middagsmad,
kortamning inden putning igen, rugbrødshapser og små frugtstykker til eftermiddag,
og kartoffelmos med forskellig grøntsager i til aften
ammining til putning til natten

...men nu i løbet af en lille uge er indtaget blevet mindre og mindre og nu pure afviser hun alt hvad der kommer på en ske! Hun spiser nu kun rugbrød og bolle "indmad" og bløde frugt og grøntsags bidder, morgen, middag og aften! Alt hvad der kommer på en ske afvises blankt, men kan det trilles til kugler og serveres mellem to fingre vil hun gerne smage på det. Det virker som om hun er meget interesseret i at tykke og gumle på maden.

Jeg synes ikke i det store hele at hun spiser ret meget og er bange for at jeg ikke kan give hende nok når hun ikke vil have noget grød.

Til nogle måltider afviser ...


Annonce

... hun helt, andre gange spiser hun godt. Hun drikker babymælk af kop til alle måltider og drikker her omkring 50-80 ml pr gang.
Hvad kan jeg gøre for at få hende til at spise mere og hvad skal jeg give hende?

Hun er ellers en meget stærk lille pige på ca. 9 kg som altid er glad og i super godt humør. Hun er meget aktiv fysisk, hun har kravlet i en måned og er lige begyndt at rejse sig ved al ting (hvilket giver en hel del knubs ;o)) Hun har 2 tænder i undermunden, og er begyndt at savle lidt og gnubbe gummer igen så muligvis er der flere på vej.

Hun sover en anelse dårligere end tidligere og vågner 3-4 gange for at få sutten eller blive puttet med dynen igen. (hun spiser ikke om natten)

Et lille tillægsspørgsmål vedr. jerntilskud, kan jeg på nogen måde komme uden om at give hende de skrækkeligedråber? De smager hæsligt, og jeg ved af bitter erfaring at den metaliske eftersmag varer i mange timer. Jeg kan ikke forstille mig at dårlig smag i munden giver mere lyst til at spise.

Hun får jo mme til måltiderne, men hun når knap op på 400 ml, men jeg ammer hende jo også... Kan man få tbl man kan knuse i stedet?

Med håb om et lige så brugbart svar som de tidligere ;o]

Knus Wenche og Mathilde

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.

Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)

Kærlig hilsen
Christine, mor til to


Annonce