Annonce

Annonce

Svar: Opkast - 2 mdr.


10. februar 2004

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Udfra din beskrivelse lyder det ret voldsomt, og jeg kan godt forstå din bekymring.

Næsten alle små børn gylper eller kaster op engang imellem, simpelthen fordi de overspiser og overskuddet kommer op. Men børn kaster også op, når de er syge. Under sygdom går mavesækken i stå og meget af det barnet indtager kommer derfor retur.

En infektion kan sidde i mave-tarmkanalen, men også mellemørebetændelse, luftvejsinfektioner, blærebetændelse og lignende kan medføre opkastninger hos barnet. Samtidig får barnet dog ofte også diarré og feber.

Det du ellers nævner kaldes for mavemundsforsnævring og det viser sig ofte når barnet er mellem 3-5 uger gammelt. Det skyldes at overgangen mellem mavesækken og tarmen er forsnævret, så maden har sævrt ved at "komme videre i systemet" og derfro kommer op som eksplosive opkastninger. børn med ...


Annonce

... mavemundsforsnævring trives ofte ikke, idet al mælken kastes op efter måltidet og barnet derfor taber sig. Man behandler mavemundforsnævring med operation.

Hvis din datter trives og i øvrigt har det godt, så synes jeg at du skal følge lægens råd og se det an. Mener du dog at der kan være tale om en infektion, så kan du naturligvis kontakte lægen igen, så din datter kan blive ordentligt undersøgt. Som forædre kan man godt føle sig overpylret og man vil ikke være til besvær - men det er du ikke! En mors bekymring skal altid tages alvorligt!


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Jeg vil foreslå dig at du giver din datter lidt flere måltider end du plejer og mindre portioner af gangen. Hvis du ammer, kan det naturligvis være svært, men så må du forsøge at holde lidt pauser ind imellem, så hun få rlidt mere tid til at kapere mælken.

Jeg krydser fingre for at det fremover går jer godt:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


16. februar 2025 | Sygdom | 9 mdr.

Mellemørebetændelse og dræn - 9 mdr.

Kære Helen. Min datter er nu 9 måneder, og hun har igennem de sidste ca. 3...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sutteflaske

For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.

Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.

Sutteflaske-sutterne findes...

Læs mere i Babylex

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit hurtige svar - jeg ser altid tingene fra en anden vinkel når jeg læser dine svar - en vinkel som man ikke altid selv kan se tingene fra, når det er kørt lidt i hårdknude.

Glæder mig altid til at høre fra dig

Mange hilsner
Lillepigens mor


Annonce