Annonce

Annonce

Svar: Farmor eller bedstemor


6. december 2007

Alder:
15 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Bedsteforældre.

Kære Svigerdatter

Jeg kan godt forstå at du er ked at situationen og et eller andet sted, så må jeg også ryste på hovedet... For hvor er det dog urimeligt at bringe din mand og dig i den situation.

Helt ærligt altså... Som bedsteforældre har man jo alle muligheder for at kalde sig selv det man ønsker, f.eks.: "Kom op til bedste" eller skriv "Tillykke med fødselsdagen fra bedstemor og bedstefar" på kortet. Det er for mig at se slet ikke noget de behøver gøre så stort et nummer ud af, det kunne man jo have fundet en løsning på meget hurtigt og på en meget mere rolig måde.

Og hvad skal I så gøre nu... tja, jeg synes ikke at jeres datter er blevet for stor til, at I ...


Annonce

... kan lære hende at de hedder bedstemor og bedstefar. I begyndelsen vil hun naturligvis reagere på begge titler (farmor/bedstemor og farfar/bedstefar) men stille og roligt vil hun jo selv begynde at snakke mere og så vil hun jo sige det, hun hører mest.


De bedste (bedste)forældre
LÆS OGSÅ HELEN OG SIGRIDS BOG: "De bedste (bedste)forældre"

Så for at skabe ro og fordraglighed i famlien og det ikke skal følge jer alle de næste mange år frem, så synes jeg at I naturligvis skal begynde at kalde dem bedstemor og bedstefar, når de nu gerne vil have det:o) og hvis de to ikke er enige om det, så kan I jo kalde farmor for bedstemor og lade farfar hedde farfar, hvis det er sådan de ønsker det!

Rigtig meget held og lykke fortsat og jeg håber at I får en god jul allesammen:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Børn i bilen

Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:

1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.

2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.

3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.

4....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

1000 tak for din altid varme og kærlige måde at gribe udfordringerne an på - det er helt rigtig for mig!
Jeg nyder både dine personlige svar til mig, men bestemt også de svar du giver til andre.

Tak,
Mor til pige på 15 måneder


Annonce