Svar: Søvnrytme og tilbagefald
Kære trætte mor
Du skal naturligvis sikre dig at din dreng ikke har ondt i ørene, - har han været forkølet?
Derudover tænker jeg at du har ret i at det sagtens kan være separationsfasen som er begyndt, men samtidig lyder det jo også som om at han er glad for og har behov for mere bryst i øjeblikket - det ville dog være hensigtsmæssigt at han tog det om dagen og ikke om natten.
Derudover tænker jeg, at det ville være rigtig godt, hvis du kunne ændre lidt på tidspunkterne for hans lure i løbet af dagen, så han bliver puttet senere end nu. Det vil være godt, hvis han begynder at kunne undvære den sene eftermiddagslur, da jeg tænker at det også ville kunne spille ind på, hvordan han sover om natten.
Måske er han også ved at være klar til at få lidt mere familiemad og det er rigtig godt at du giver ham grød sen aften, så du er sikker på at han er godt mæt.
Mit forslag til en dagsplan ser således ud:
Tidlig morgen 5-7: Amning
Morgen 8: Havregrød, øllebrød, flerkornsgrød, vand af kop
Formiddag 9.30-10: Prøv med ½ bolle at gnave i, brødskorper, ristede rugbrødshumplere, frugt i stykker, evt. lidt frugtmos, vand af kop
Tilbydes brystet og puttes til formiddagslur
Frokost 12: Grøntsagsmos med fisk, kød eller fjerkræ, evt. lidt rester fra aftensmaden, som f.eks. lidt ris med lidt sovs, prøv også med små brødhapsere med smør og igen også brødskorper i hånden. Vand af kop
Tilbydes evt. amning inden ...
... middagslur og puttes 13.30-14
Eftermiddag 16: En portion flerkornsgrød med frugtmos, evt. frugt i stykker at sidde med selv. Vand af kop
Kan tilbydes amning om eftermiddagen alt efter hvad han har spist og drukket hos dig tidligere på dagen.
Aften 17.30-18: Mere og mere familiemad, ris, evt. pasta, sovs, kød, fisk, brødstykker til hånden, kogte blomkåls- og broccolibuketter osv. Vand af kop. Naturligvis fortsat moset i en konsistens som han kan kapere.
Kan som nu få en portion grød inden sengetid, så du er sikker på at han er godt mæt
Ammes og puttes til natten mellem 19-20
Sen aften 23-24: Ammes igen
Nat 24-05/06: Forsøge at undvære amning, han har kunnet før, og følger I ovenstående, så handler det ikke om sult, men om trygheden og nærheden og den fase han er i og du må forsøge at give ham dette uden bryst
Det er klart at hvis han har ondt for tænder, ondt i ørerne og lignende, så sover han ikke godt og i den periode, skal man naturligvis give ham brystet og forsøge at være der for ham. Men hvis du er sikker på at han er frisk og i vigør, så er det helt okay at du forsøger at holde igen med brystet om natten og i stedet så tilbyder lidt ekstra om dagen - simpelthen fordi han måske har det ekstra behov for nærhed i øjeblikket.
Derudover tænker jeg at en plan for dagen med lure, som ligger lidt senere end nu, måske vil kunne hjælpe jer videre:o)
Rigtig meget held og lykke, rigtig god jul:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
Viden om børn:
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen ...
Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..
Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..
Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..
Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..
Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..
Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!
Med venlig hilsen
M´s Mor








