Brev:
Far på barsel overgang til flaske

Kære Helen
Jeg har skrevet til dig før om Marc - fordi jeg skal på arbejde igen her i slutningen af november, når han er knap 4 mdr. Så går hans far på barsel med ham. Jeg har ammet Marc fuldt fra starten af - og han trives - selvom han vægtmæssigt er gået noget i stå de sidste par uger. Men nu skal vi jo til at give ham flaske og MME. Mit forsøg på at malke MM ud til "lager" nåede slet ikke et omfang som var stort nok. Jeg vil meget gerne fortsætte med at amme ham morgen og aften, men jeg vil være væk ca 10 timer hver dag - så en stor del af hans føde bliver fra flasken.
Mit første spørgsmål er - fordi vi jo slet ingen erfaringer har med MME og flaske. Hvordan træner vi de næste 14 dage. Jeg havde overvejet om vi skulle smugtræne med en aftenflaske - da jeg ...
... ikke har så meget mælk om aftenen og det måske samtidigt kunne give os et 5 timers søvninterval om natten, hvis han var fodret godt af. Vil det hjælpe "træningen" eller bare forvirre mere end godt er?
Mit andet spørgsmål er, hvad med hans mave ved en blandet kost. Er der nogle af mærkerne i "skoven" af forskellige typer af MME som er en god overgangskost for ammebørn eller?
Mit tredje spørgsmål går på dagene lige op til at jeg skal på arbejde. Hvordan kan vi tilrettelægge overgangen så blid som muligt for ham. Mine bryster skal vel også trappes ned - eller kan de bare tage en "kold tyrker".
Sidste bekymring - er der noget jeg kan gøre for at kunne blive ved at amme ham (så han stadig kan få MM og jeg elsker hyggestunderne)
Hilsen - en lidt bekymret mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
Viden om børn:
Naturlægemidler - børn
Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.
Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".
Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....
Barneseng
Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.
Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.
Den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen ...
Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..
Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..
Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..
Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..
Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..
Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!
Med venlig hilsen
M´s Mor









