Brev:
Vægtstagnation og fægtende arme

Kære Helen,
Tusind tak for dit gode svar vedrørende skemad og afføring. Din kommentar omkring Seamus’ vægtstagnation fik mig til at tænke.
Hvorfor er overgangen til skemad ofte forbundet med vægtstagnation? De burde jo både få i pose og sæk, så hvorfor stagnation?
Han er blevet slem til kun at spise kort tid ad gangen og har desuden travlt med alle mulige andre ting under amning (ikke ved skemad!) Han skal charme moderen, grine, kigge på alverdens ting etc. Han er en hurtig-spiser (det er han nødt til for at følge med), så han tømmer normalt et bryst med mælkeknuder på 7-8 minutter. Den sidste tid har det været svært at få ham til at spise mere end 3-4 min. Det betyder jo, at han måske kun har fået den tynde mælk. Tror du dette er årsagen til hans stagnation?
Jeg har prøvet trix’et med at lægge ham omvendt til samme bryst de sidste par dage, og den hopper han som regel på og spiser noget mere ad gangen. Det har betydet, at der nu går lidt længere tid mellem måltiderne (3 timer - hurra).
Hans afføring er lidt mere fast og “klistret” end da han kun fik modermælk, men stadig blød - tror du alligevel det kan være forstoppelse - hvis hele “systemet“ går ...
... langsommere og ophober sig lidt?
Mens jeg er i gang, har jeg lige et spørgsmål mere. Seamus er en meget aktiv, stærk og glad dreng. Han har lært at falde i søvn selv efter principperne i “godnat og sov godt” - dog i en noget tillempet form, hvor jeg aldrig er ude af lokalet mere end 2 minutter, hvis han er ked af det. Jeg tager ham desuden også op, hvis han græder, fordi han er ked af det. Det gik let og smertefrit, og han er rigtig god til at falde i søvn selv. Problemet er, at han er meget urolig og fægter med armene, når han skal falde ind i søvnen, - eller i løbet af natten, når søvnen bliver let (han forstyrrer sig selv og os andre). Han vågner rolig og glad.
Jeg har forsøgt med svøb, men det bliver han for det meste meget vred over, så det er ikke løsningen. Har du nogen forklaringer på dette fænomen?
Jeg burde måske også lige fortælle, at Seamus sover godt og roligt fra 19 til 05 - dog afbrudt af en masse mad, som holder de fægtende arme i ro.
Kl. 05 starter de fægtende arme for alvor, og kører on and off til vi står op ved 7 tiden. Om dagen sover han normalt 3 gange af 30-45 minutters varighed. Han tager aldrig en god lang lur om dagen.
Mange hilsner
Bonnie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
Viden om børn:
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Selleri
Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.
Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.
Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. Tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.
Tak,
fra forældrene til pige på 6 måneder







