Annonce

Annonce

Brev:

Modermælk og søvn rytme


31. oktober 2007

Alder:
7 mdr.

Modermælk og søvn rytme

Kære Helen

Ang modermælk, så er jeg meget i tvivl. Jeg har en søn på snart 8 mdr. Han får en sutteflaske til nat med 100 ml. mme. og ellers får han mme. af kop til måltiderne. Han får to gange grød og en gang kartoffel mos med kød mm. I grøden tilsætter jeg mme pulver og i mosen sødmælk.

Mit spørgsmål lyder; får han mælk nok?

Vi har prøvet at tilbyde ham flaske efter måltiderne med frugtmos, men det vil han ikke.

Jeg syntes ikke at min søn har nogen ordentlig søvn rytme iløbet af dagen, dagen i går så sådan ud:

20.30 aftenen før, sover
Vågen flere gange iløbet af natten fordi han skal ha sin sut.
6.00 vågner
6.15 havregrød + mme på kop
6.45 Sover
7.45 vågen
9.30 frugtmos + mme ...


Annonce

... på kop
10.15 sover
11.00 vågen
12.00 boghvede grød + mme på kop
12.30 sover
14.00 vågen
15.00 frugtmos + mme på kop
16.45 sover
17.30 aftensmad + mme på kop
19.45 puttes med 100 ml. mme på flask
20.30 sover

Er det en okay dag??

De fleste dage ser sådan ud, men der kan være nogen dage hvor han sover mere eller mindre, måltiderne ligger temmelig fast.
Han er meget træt alle gangene han kommer ud i sin barnevogn og sover og falder også isøvn med det samme. Jeg syntes at han sover meget og kunne godt tænke mig at han måske sov færre gange, og så bare længere tid af gangen.

Er det det rigtige vi gør, eller er der noget der skal laves om, råd ønskes :-)
¨
Med venlig hilsen

Linette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex

Sprog

Allerede når det lille barn ligger i dine arme for første gang og du snakker med det, dannes grundlaget for at lære at tale. Babyen nyder at lytte til din stemme, som den også kender fra livet inde i maven, og den forbinder det med noget rart, at du taler. Det giver tryghed, nærhed og kontakt.

At synge eller spille musik virker også sprogligt stimulerende på barnet. Efterhånden som barnet bliver ældre så fortæl det, hvad du gør, - skifter bleen, vasker maven, vasker armene,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

... mange tak for dit sidste svar vedrørende vores problemer med skemaden. Vi er kommet godt videre, bl.a også inspireret af dit dejligt detaljerede svar, og Ingrid spiser nu som bliver hun betalt for det.

Kh Karen (og Ingrid)


Annonce