Brev:
Stimuleres min pige nok?
Hej igen.
Har godt nok lige skrevet ind til dig, men kom selvfølgelig lige i tanke om endnu et spørgsmål.
Det er om min datter bliver stimuleret nok. Jeg går ikke i mødregrubbe eller noget med hende, men overvejer kraftigt at begynde til babysvømning.
Grunden til at jeg ikke har gået til noget med hende er at jeg synes at det var så overvældene at blive mor første gang og at der var så mange ting der skulle læres og synes slet ikke jeg havde overskud til at gå i mødregruppe osv. er der noget galt i det??
Min datter på 5½ mdr trives fint, hun pludre triller fra maven til ...
... ryg. leger med hænder og fødder, Vi går ture i bæreselen og hun er meget glad og tilfreds. Vi er af og til på besøg ved folk og får jævnligt besøg så hun ser andre end os :) og hver anden weekend kommer min kærestes to piger også, så der er hun også sammen med andre børn. Men er det nok?
Har hørt noget med at børn reelt kun har brug for sin mor og far det første halve år, er det rigtigt?
Jeg går faktisk og tænker meget over dette, da jeg er så bange for at hun keder sig eller bliver understimuleret, så ville være meget rart at høre din mening.
Mange hilsner fra den bekymret mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
PKU
Phenylketonuri, PKU, er en stofskiftedefekt og det kaldes også nogle gange for "Føllings syge" efter den læge, som opdagede sygdommen i 1934.
I Danmark er det jordemoderen, der efter fødslen, undersøger om barnet har PKU. Dette gøres ved at tage en blodprøve, en hælprøve på alle nyfødte. Prøven skal tages når barnet er mellem 48-72 timer gammel. Får man et positivt resultat på prøven, skal barnet have behandling før det er 2 uger gammelt og indenfor 24 timer efter det positive...
Brystbetændelse
I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.
Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.
Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.