Annonce

Annonce

Brev:

Allergi, amning og narkose


15. oktober 2007

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Allergi, amning og narkose

Hej Helen

Vi har begge allergi og vores søn er derfor disponeret. Er det 4 mdr. man anbefaler amning for at forebygge allergi? Min egen sundhedsplejerske siger nemlig 6 mdr. Den 20. oktober bliver vores søn 4 mdr. Han har de sidste 14 dage fået risgrød lavet på vand, da han begyndte at spise hos mig hver 1-2 time døgnet rundt. Det er han glad for og det har haft en god virkning. Nu spiser han hver 2-3 time og en sjælden gang 4 timer den første gang om natten. Så jeg tænker, at han er klar til rigtig opstart med grød og mos når han bliver 4 mdr. og jeg kan da ikke blive ved med at lave det på vand indtil han bliver 6 mdr.

En anden ting er, at jeg skal opereres og i narkose om 2-3 uger og har derfor forsøgt at malke ud og give ...


Annonce

... flaske, hvilket han desværre ikke var med på. Tror du, hvis vi begynder at øve med flasken nu, er en chance for, han vil tage den på selve dagen? Når jeg malker ud kommer der kun mellem 40-70 ml. så jeg føler kun jeg kan malke ud max 1 gang om dagen til at øve med og vil derfor have svært ved at få noget til fryseren.

Mit dilemma er derfor, at jeg føler jeg bliver nødt til at give erstatning, men vil også gerne tage højde for allergi disponeringen og bliver selvfølgelig også nødt til at tage højde for, at jeg skal i narkose og at han på nuværende tidspunkt ikke vil tage flasken og at jeg ikke har mælk i overflod.

Håber du kan finde hoved og hale i det hele, for jeg synes selv det hele virker lidt uoverskueligt lige nu...

Venlige hilsner

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Høj stol til baby

Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.

Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.

De...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Du har efterhånden reddet mig nogle gange. Jeg er meget taknemmelig for din rådgivning, især nu hvor jeg befinder mig i udlandet og er mor til mit første barn, hvilket betyder, at alt er nyt.

Hilsen
Mor i udlandet


Annonce