Svar: Meget ulykkelig dreng om natten
Kære Elin
Hvor er det dejligt at høre at begge børn trives så godt og er begyndt at gå rundt:o)
Og så er der det med søvnen og jeres lille dreng. Børn er jo forskellige og hvor nogle børn bare stille og roligt lægger sig til at sove og sover hele natten, ja så har rigtig mange børn behov for at man er der for dem og giver dem ekstra tryghed, når de skal sove og det er aldrig forkert at gøre det. Tværtimod :o)
Det er enormt vigtigt at man som forældre er rolige selv og tager sig den tid det tager, jo mere afslappet og roligt man tager det, jo mere afslappet bliver ens barn også. Det primære formål ved sengetid er derfor at skabe ro, skabe en hyggelig stemning og en atmosfære af tryghed. Og det gør I netop ved at give jeres dreng den fysiske kontakt og nærhed som han har behov for.
Undersøgelser viser at når børn er meget kede af det, føler sig forladt, når deres "separationssystem er vækket" så udløses der stresshormoner i deres hjerne. Når man så beroliger barnet med berøring, så stimulerer man bla. til opioider, der får barnet til at slappe af. Samtidig dannes der nogle forbindelser i barnets hjerne, som sætter barnet i stand til bedre at klare stress-situationer senere i livet.
Så du skal ikke være nervøs for at være der for ham, men faktisk sige til dig selv at du gør det bedste for ham - ikke bare nu, men også på sigt:o) Og så skal du være opmærksom på at I sandsynligvis oplever en ny frustrerende søvnfase omkring 1½ års alderen, så er du forberedt:o)
Med hensyn til at gå, så er det rigtig flot at ...
... begge børnene går så fint og det er super at du har købt sko til dem. Det er vigtigt med rigtige sko, nu hvor de skal til at gå mere ude. Lad dem dog fortsat gå med bare tæer og bløde skindsutsko inden døre.
Børns fødder ligner ikke voksnes fødder. For det første er alle børn platfodede og forfoden drejer ofte lidt udad. Det er også normalt at børn kan have fødder der drejer ud eller ind, men alt er jo naturligvis relativt. Da jeg ikke kan se jeres dreng og se om han ligger inden for "normalområdet" så synes jeg det er helt relevant at I drøfter det med lægen, når jeres dreng skal til 12 måneders undersøgelse. Netop lægen er jo også den person som skal give jer en henvisning videre til en børneortopæd, hvis man skønner det nødvendigt. Når man skal se på børns fødder og fodstilling, så er det vigtigt at se på hele kroppen, holdningen, skævheder i hofte, ryg osv. Men som sagt kan det I fortælle sagtens være normalt.
Du må gå ud fra at børnene har en helt naturlig evne til at stoppe, hvis de bliver for trætte og de må derfor gerne gå det de gerne vil. De sætter sig jo ned, når de ikke kan klare mere og det er rigtig fint. Lad dem endelig gå, kravle osv. det de har lyst - det styrer de selv nu. Når de sætter sig på knæ og "ikke gider mere", så er det altså træthed i benene og den skal de have lov til at have, det skal man respektere og ikke presse dem yderligere. Når de så har hvilet lidt, så rejser de sig selv igen og er klar til at erobre verden endnu en gang.
Rigtig meget held og lykke fortsat og rigtig god weekend:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
Viden om børn:
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Portionsstørrelse børn
Det er meget forskelligt, hvor meget det enkelte barn spiser. Nogle børn spiser meget, og andre børn spiser mindre. Der er også forskel på børns appetit, som kan svinge alt efter tidspunktet på dagen.
Børn skal have lov til at regulere deres behov for mad. Det lille barn skal have lov til at die ved brystet, når det viser behov, og børn der får flaske, skal på samme måde have lov til at selvregulere. Barnet må ikke presses til at tømme hele flasken - og omvendt - hvis barnet...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Jeg vil gerne, som så mange andre, takke dig for en helt usædvanlig god brevkasse. Som bosiddende i England har det betydet rigtig meget for mig at finde svar på dette og hint derhjemmefra. Jeg kan rigtig, rigtig godt lide din kærlige holdning til tingende, og det har virkelig hjulpet mig meget at læse dine omhyggelige svar.
Mange kærlige hilsner
Sanne, mor til dreng 5 måneder








