Svar: Tilbageerobring af nattesøvnen
Kære Rie
Det gør mig ondt at høre at Sebastian har været indlagt med nyrebækkenbetændelse, det lyder voldsomt og der er ikke noget at sige til at du føler din mælkeproduktion er gået voldsomt ned og at Sebastians sovevaner er ændret.
Du skriver at du gerne vil overgå til mere flaske og det er helt fint, det vil jeg gerne støtte dig i. Det undrer mig dog lidt, da jeg ved at I har haft mange ammeproblemer i begyndelsen, men at du har kæmpet dig vej og at amningen faktisk kom til at køre rigtig godt efter at Sebastian bla. fik klippet tungebånd. Du skriver også at Sebastian foretrækker brystet og at flasken er svær at få ham til at tage og jeg synes derfor du skal overveje, hvorvidt mere og mere flaske er den bedste løsning for jer.
Handler det om at der også skal være mere tid til storesøster, at du bare har kæmpet så meget med amningen en gang, at du nu bare ikke orker mere eller hvad???
At give flaske har naturligvis mange fordele, bla. at du ved præcist hvor meget han får at drikke og det kan være lettere at trøste med en sut, når barnet ikke får bryst. Det kan derfor også gøre det lettere at få sovet om natten, far kan tage over, hvis det er nødvendigt og du står på den måde ikke alene på samme måde, som du føler du gør når du ammer.
For at få Sebastian til at undvære brystet om natten, så vil det under alle omstændigheder være nødvendigt at du får fyldt ham lidt ekstra op om dagen. Om det så skal være ved at tilbyde mere flaske eller ved at lægge hyppigere til, må du vurdere.
Der er dog ingen tvivl om at Sebastian også dier gerne ved brystet om natten fordi det for det første er tryghedsgivende, men samtidig så ...
... fornemmer du jo også at din mælkeproduktion daler i øjeblikket og det at spise hyppigt om natten, hvor du producerer mere af det mælkestimulerende hormon er vigtigt for at få din mælkemængde op igen. Jeg tænker derfor at måden Sebastian spiser på i øjeblikket hænger sammen med en naturlig måde at få reguleret din mælk ind igen.
Hvis du begynder at give for meget flaske, så vil din mælkeproduktion naturligvis dale yderligere og hvis du har det bedst med det, så er det okay. Du vil så også vide at han har fået flaske og vide hvor meget han har fået og vil så måske lettere kunne få ham til at sove videre ved at hjælpe ham med at skifte stilling, give ham en beroligende hånd osv. og således lære at sove uden brystet.
Du er nødt til at gøre dig nogle overvejelser omkring hvad du vil i forhold til amning og flaske og du skal indstille dig på at ting tager tid. Nu hvor Sebastian har været syg, så er det en erfaring han har med sig og det sidder i hans lille krop. Derfor vågner han flere gange og det tager tid at få ændret denne vane.
Han bliver dog også ældre og i takt med at han også begynder at få skemad, så vil du også kunne begynde at indføre lidt flere faste tider for mad og søvn om dagen og hans søvn vil ændre sig om natten. Der er således ændringer på vej forude, selvom det er svært at forholde sig til, når det er nu, du trænger til at få sovet:o)
Jeg ved godt at det ikke er det mest konkrete du får fra mig i dag, men det handler også om at jeg ikke er helt klar over hvor du selv står i forhold til amning og flaske og spørgsmålet er om du selv er det? Jeg håber dog at mine tanker hjælper dig lidt videre, rigtig god weekend:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
Viden om børn:
Amning og sex
Når du ammer og dit bryst er fyldt med mælk, så vil det være helt naturligt at brystet lækker eller direkte sprøjter med mælk, hvis du bliver seksuelt stimuleret.
Brysterne kan også være følsomme på en anden måde, end hvis du ikke ammer. De kan være mere ømme og mere spændte, brystvorterne kan også gøre ondt.
Det er heller ikke unormalt at man oplever brystet meget anderledes, når det pludselig tjener som næringskilde for ens barn. Nogle kvinder (og også mænd)...
Sove ude
Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.
At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.