Brev:
Begynde på grød?
Hej Helen
Jeg er mor til Rasmus på 4 mdr. og 1 uge. Han er en glad dreng på 6,5 kg og 63 cm høj, så altså en dejlig lille basse.
Forrige uge havde jeg besøg af hans sundhedsplejerske og nu er det jo ikke for at få dig til at gå i mod hende, men blot for at få et råd.
Jeg fortalte hende at Rasmus er begyndt at interessere sig for hvad vi andre sidder og spiser og at han en enkelt gang havde fået 2-3 tsk. fulde majsgrød og han kunne lide det.
Hun synes dog, jeg skulle vente til han er 5 mdr og jeg blot skulle fortsætte med MME.
I går var jeg så i mødregruppe, hvor de andre med børn på samme alder og omkring samme størrelse sagde, at de havde fået grønt lys til at starte op med grød af samme sp, så da jeg kommer hjem prøver jeg det igen og han tager grøden så ivrigt, at han ligefrem selv tager min hånd og stopper skeen i munden :)..
Bør jeg stadig vente eller skal jeg lytte til min intuition og starte stille og roligt op med et par tsk fulde dagligt.
Min SP har bedt mig vente med frugtmos til han har vænnet sig til kartofler og det råd vil jeg følge.
Hvis jeg begynder på grød, hvornår på dagen er så bedst? Jeg regner jo ...
... med, at han skal have grønsagsmos om aften, når han er 5-6 mdr. gammel; så er det bedst med grød, morgen eller middag?
Jeg synes ikke rigtig han har nogen fast rytme. Han har indtil nu faldet i søvn mellen 20 og 21.00 og så kunnet sove til..kl 2.30 eller 5.00, men på det sidste er han faldet i søvn allerede kl 19.00 og vågner så igen kl 22.30..om dagen er det lidt forskelligt. Kan han være på vej ind i en ny rytme? Evt. fordi jeg er gået over til flaske?
Jeg ville gerne have ammet længere, men Rasmus begyndte at afvise mit bryst og jeg prøvede at sætte produktionen op, ved at ligge til ofte og dobbelt amme et par dage, men SP synes det var på tide at stoppe, da jeg stressede mig selv, med et spædbarn, et ADHD+Tourette barn på 8 år og så med en mand, der ofte er væk flere dage pga arbejde. Derudover taber jeg mig ved at amme og er i forvejen undervægtig. Men kan jeg holde mælken lidt ved lige ved at malke ud et par gange dagligt? Rasmus vil slet ikke tage brystet. Eller skal jeg bare acceptere at det var det?
Pyh, det var vist flere spørgsmål end jeg havde regnet med. Håber du kan finde rundt i det.
Med venlig hilsen
Mor til Rasmus
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
Viden om børn:
Pusleplads til baby
Der er flere tusinde gange, du skal skifte dit barn, hvis det bruger ble i ca. tre år. Sørg derfor for at indrette en god pusleplads - altså et sted hvor barnet ligger trygt og godt, og hvor du ikke får ondt i ryggen af de mange bleskift.
- Sørg for at puslepladsen passer i højden til den person, som hyppigst skifter barnet.
- Sørg for at have alt, hvad du skal bruge inden for rækkevidde. Når dit barn ligger på puslebordet, må du af sikkerhedshensyn ikke gå fra...
Præmature allergidisponerede spædbørn
Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.
Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.
Det vides ikke, hvor længe det er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.