Annonce

Annonce

Brev:

Appetit


5. september 2007

Alder:
17 mdr.

Appetit

Hej Helen

Vi står stadig lidt i stampe mht. min søns spiseri. Morgenmaden går ok, dog i mindre mængde end tidligere, frokosten bliver også spist. Det er stadig aftensmaden der "fylder".

Vi er lidt i et dilemma: på den ene side burde han træne det at spise selv (hvilket han også får lov til hvis maden er egnet til det), på den anden side er det som om, han ikke er klar til det endnu. Han VIL SELV, men stiller vi tallerkenen foran ham, slår det aldrig fejl: han begynder at kaste maden på gulvet, slå ned i den med flad hånd eller lignende. Varianten er at han rækker ud efter vores mad, men ryster på hovedet og kniber munden sammen hvis han får den tilbudt. Seancen ender oftest med gråd.

Ved godt du skrev, at vi skulle prøve, at lade være at fokusere for meget på hans madindtag, men det er bare så frustrerende når han ikke spiser. Flere gange er det endt med at jeg har lavet havregrød eller rugbrødshapsere....bare for at give ham noget i maven så han ikke bliver sulten om natten. Er det et sidespor at komme ud på?

Grøntsager og varieret kost er en by i Rusland - jeg har prøvet at lave små ...


Annonce

... lækre skåle før aftensmaden som du foreslog, men han rører dem ikke rigtigt :-( Kød spiser han dog oftest gerne - men ikke ris, pasta eller ret mange kartofler. Min store bekymring er at få et kræsent barn....vi er selv nærmest altspisende.

Ovennævnte problemstilling har efterhånden stået på en del måneder. Sidst men ikke mindst, skal det nævnes at han har haft en længere sygdomsperiode. To uger med en kropstemperatur svingende ml. 38 og 39,5 grader. Her den sidste uges tid har han været feberfri om morgenen, om aftenen ca. 37,5/37,8 - ikke høj feber, men alligevel lidt.

Han er blevet undersøgt ved to forskellige læger, uden at de rigtig fandt noget. Snakkede med en læge, som nævnte, at man måske skulle prøve at få lavet en urinprøve på ham, for at se om der evt. er tale om en urinvejsinfektion. Men hvordan foretager man lige sådan en på en 17 mdr. gammel dreng der bruger ble?

Sygdomsforløbet følger jeg selvfølgelig op på ved lægen, ville dog bare lige nævne det, da sygdom jo sagtens kan påvirke ens fødeindtag. Men som ovenfor beskrevet, har det stået på i flere måneder.

Venlig hilsen

Anne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Opdragelse | 14 mdr.

Vuggestue og opdragelse.

Hej Helen, Mit barn på 14 måneder går i vuggestue og har snart gjort det i 4...

Læs hele brevet og Helens svar


1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Ny i vuggestue og tandfrembrud

Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kogt-vands-klude

Kogt vands klude er et gammelt husmoderråd til røde barnenumser.

Princippet er at man tager noget blødt bomuldsstof f.eks. stof fra et gammelt forvasket lagen og klipper nogle firkantede stykker, som passer til at lægge på barnets numse.

Stofstykkerne koges, afkøles og vrides og lægges på og mellem barnets baller, der hvor barnets hud synlig er generet af syren fra afføring og urin. Du kan gemme de kogte klude i en lille bøtte med lidt kogt vand, som du har stående...

Læs mere i Babylex

Graviditet

Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.

Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.

Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit fantastiske svar til vores lille familie sidst. Det hjalp virkelig på natten at give ham en fast rytme i dagstimerne.

Tak fra Hannibals mor


Annonce