Svar: Efter sygdom
Hvor er det dog synd for den lille pige.
Som du selv skriver, så er det jo en naturlig reaktion efter lang tids sygdom, ikke at ville tage føde til sig og at hun sover dårligt. Men det skulle jo også gerne begynde at gå den anden vej, så hun kan få det lidt bedre.
I 8 mdr´s alderen må hun jo i princippet få næsten alt. Det vil sige det samme som I også spiser. Naturligvis tilberedt så hun kan spise det.
Giv hende små potioner. Hvis du servere for meget for hende på en gang, så kan det virke uoverskuligt og hun vælger det fra med det samme af dengrund. Derimod kan små hyppige måltider være med til at hun får lidt ned en gang imellem.
Sørg for at give hende noget der appelerer til synet. Jo flere farver, jo lækrere og mere indbydende ser det ud. Lad være med at gå op i hvor meget hun spiser - lidt har også ret og pres hende endelig ikke. Bare tilbyd hende det og lad hende selv regulere det.
Gør spisesituationen hyggelig. Man spiser altid mere i godt selskab. Lad hende få noget af det du selv spiser. Lav kræsemad.
Hvis du selv spiser brød ommorgenen, så giver du også hende lidt brød. Det kan f.eks. være en bolle med smør og lidt marmelade. Hvis hun er glad for grød, så kan du med fordel komme lidt frugtmos på grøden. Mange børn kan godt lide frugt, som er sødt i smagen. Giv hende også frugt i løbet af dagen. Skrællede æbler og pærer, clementiner, druer og bær af forskellige slags plejer at være et hit.
Grøntsager kan du koge og skære i små stykker, så hun kan spise med fingrene. Du skal evt. hjælpe lidt til. Det kan være ærter, majs, advokado, pebberfrugt osv.
Kød og fisk koger du ligeledes eller laver i ovn og skærer i små stykker. Det kan gives om ...
... aftenen eller til frokost. Det kan være både frikadeller af kød eller fisk, rejer, muslinger, pølser, kylling osv.
Pasta og ris må hun også gerne få. Du kan evt. lave lidt tomatsovs til, men vil hun bare spise ren pasta er det også i orden. Det vigtigste er at hun vænner sig til at få mad igen.
Æggekage eller hårdkogte æg kan mange børn også godt lide. Du kan give små stykker skinke eller hamburgerryg sammen med. Og så igen lidt grønt.
Pandekager kan også være et hit. Det kan både være som dessert, men du kan også lave madpandekager og give forskelligt tilbehør ved siden af.
Stil en tallerken foran hende og lad hende selv. Se hvad der sker.
Med hensyn til drikke, så er det naturligvis et problem at hun ikke tager hverken flaske eller kop. Forsøg om du kan lære hende at drikke af sugerør. Det kan også være en god idé at købe et legetøjsstel, med nogle søde kopper, som interesserer hende. Så kan I lege imens at hun får lidt at drikke.
Med hensyn til nattesøvn, så sover hun nok uroligt fordi hun har været så meget igennem, men det kan jo også godt være at hun har ondt? Kan I ikke tale med lægen om evt. at give hende en panodil som stikpille, når hun vågner der kl 12. Simpelthen for at hun får ro nok til at sove. Jeg ved godt, at hun allerede har fået meget medicin og at man skal passe på ikke at give panodil i tide og utide, men nu er det jo en lidt speciel situation hos jer.
Hvis hun fortsat ikke tager føde og væske til sig, må I snakke med lægen om hvad I skal gøre. Det er jo begrænset hvor lang tid I kan lade gå, da der jo også er regler for hvor meget sådan en størrelse kan tabe sig.
Håber at noget af ovenstående vil hjælpe jer lidt videre frem.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:
9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...
18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.
Pudse eller puste næse - hvornår
Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...
Viden om børn:
Rosiner
Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.
Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.
Svampegiften findes også i økologiske...
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.
Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?
Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.
Tak for det!
Kærlig hilsen
Mor.





