Annonce

Annonce

Brev:

Ammestop, tandfrembrud, læger


20. august 2007

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Ammestop, tandfrembrud, læger

Hej Helen..

Jeg har bare lige et par småting jeg godt kunne bruge at få afklaret omk. min søn på 11 mdr.

Det første er iforb. med ammestop, som vi lige har indført. Vi var nede på en aftentår inden sengetid som det sidste, og det blev så til sidste gang i torsdags. Han var begyndt lidt at lege når han drak, og derud over er han ved at få tænder i overmunden.

Jeg skal absolut ikke klage over forløbet, men er det normalt at han slet ikke reagerer på sådanne ændringer.. ?

Han virker lige så lykkelig over, at vi bare sidder og kigger lidt i en bog, han har sin sut og sit sovedyr..måske får han lidt vand. Skal så også lige tilføje at han virker til bare at hygge sig i sin seng, han har altid kunne ligge og hyggepludre i lang tid efter han er vågnet og inden han falder i søvn.
Eller er det bare fordi vi fik ramt det rigtige tidspunkt at stoppe på.. ?

Den anden ting er at han stortset ingenting spiser i øjeblikket, vi tror det er tænderne der generer...men det er over en uge nu. Vi havde 2 dage for en uge siden hvor han ikke sov om natten og bare pylrede og græd. Hans gummer var meget hævede, og nu i dag ser det ud til at den ...


Annonce

... første af fortændene går igennem. Hvor lang tid vil være "normalt" at de kan genere, for hans madindtag er nok ca 50% af hvad han plejer at spise.

Han er stadig i konstant bevægelse og bruger en masse energi, han er ikke voldsom stor..vejer ca. 9½ kg...der skulle jo gerne være lidt at vokse af :o)

Den sidste ting er lidt omk læger, da vi var på ferie blev han syg det lille pus med høj feber. Vi fik læge til ham på det hotel vi var på, men han blev meget forskrækket over at blive undersøgt. Han fik ordineret noget penicilin, som det så viste sig at han var overfølsom overfor, så vi måtte en tur på skadestuen. Det var lidt en barsk omgang, men hvad er risikoen for at han kan huske noget af dette, når han nu skal til 12 mdrs undersøgelse?

Forhåbentlig er der indenting, men hvordan håndterer vi det bedst hvis han bliver bange?

De sidste 2 gange har vi siddet med ham når han skulle vaccineres, men han havde front imod sygeplejersken, så det var hende han ville forbinde med stikket...er det stadig en brugbar metode nu når han bliver 1 år og er mere bevidst ?

Du plejer at kunne kaste lys over stort og småt, så på forhånd tak :o)

Rikke

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for svar om valg af skole. Som altid er du utrolig dygtig til at "stille skarpt & zoome ind". Det er en gave!

kh Lene


Annonce