Brev:
Grød - får han nok MME?

Hej Helen
William er nu 5½ måned, og er stadig en stor dreng, han vejer ca. 10 kg og er ca. 65 cm!!! Ja, ham vil man nok ikke møde i en mørk gyde :o)
William spiser nu ca. 5-6 gange om dagen, en typisk dag ser sådan ud:
Kl. 6/7 - 200 ml. MME
Kl. 10/11 - Risgrød med frugtmos
Kl. 14/15 - 200 ml. MME
Kl. 18/19 - Grøntsagsmos
Kl. 21 - 200 ml. MME (ikke altid....)
Kl. 23/24 - 220 ml. vælling
1:
Som du ser tilbyder jeg ikke flaske efter et grød måltid.
Jeg har snakket med SP, og da han er så stor, vil jeg/vi ikke proppe mere mad i ham end højest nødvendigt.
Men jeg er alligevel blevet lidt bekymret mht. om han får ...
... væske nok.
Hans bleer er rigeligt tunge - desuden gylper han også stadig meget når han får flaske, så af samme årsag, synes jeg ikke det har været nødvendigt. Men er nu alligevel kommet i tvivl.
Nu har jeg også tænkt mig at begynde at give ham grød 3 gange om dagen, og så bare en lille potion og så en flaske bagefter.
2:
Skal jeg undlade fedtstof i maden for ikke at gøre det for fedt?
3:
Jeg har lige et spørgsmål mht. til at sidde op. Jeg synes jeg tidl. har læst at man helst ikke må øve med sit barn i at sidde op, eller er det kun når de er helt små?
De var lige det for denne gang - på forhånd tak.
Venligst Helle
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn
Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...
20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Tilvænning af barnevogn og klapvogn
Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...
Viden om børn:
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt
Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.
Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.
Som grundudstyr til en nyfødt kan...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







