Annonce

Annonce

Svar: Middagslur - 17 mdr.


18. juli 2007

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Først tillykke med at I snart får en lillesøster eller lillebror - det bliver dejligt for jer:o)

Nanna er nu omkring 1½ år og det er en alder, hvor der sker rigtig meget. Hun oplever meget af verden og vil gerne følge med i alt. Hun begynder også at have lidt farefornemmelse og ved således at I nogle gange går fra hende, at hun slår sig, når hun falder, at hun kan klatre op men måske ikke selv komme ned osv.

At hun vægrer sig mod at sove når I er ude er helt naturligt og sådan er der mange børn der har det. Hun vil også her rigtig gerne følge med i verden og det der sker (det er jo rigtig hyggeligt) og samtidig så er hun måske også lidt urolig over at skulle sove netop fordi hun har mere farefornemmelse end tidligere. At reagere de efterfølgende dage er også meget naturligt.

Hvordan man skal gøre er meget forskelligt og der findes desværre ikke faste regler for dette. Nogle gange hjælper det at have en rejseseng med som barnet føler sig tryg ved og gerne lægger sig til at sove i. Andre gange hjælper det at putte barnet i barnevognen. Atter andre gange er man nødt til at låne soveværelset og lægge sig ind med hende lidt, afsides fra de andre og forsøge at gøre som man plejer, når hun skal sove. Og så er der også de gange hvor man er nødt til at lade hende være i stuen på sin dyne, hvor man så ...


Annonce

... putter hende, kærtegner hende lidt osv. så hun føler sig tryg, får lov til at være i nærheden osv. og derfor godt vil lade trætheden overmande sig.

Jeg tror godt jeres datter kan mærke at tingene ændrer sig lidt hos jer i øjeblikket. Det at maven vokser og fylder, tager pladsen væk fra dit skød og du kan ikke løfte på hende som du kunne tidligere. Så allerede nu inden den lille kommer, så fornemmer hun at noget sker og det giver hende også en uro. Hun får måske ikke samme fysiske kontakt som tidligere og derfor søger hun måske mere dette, når hun skal sove.. det ville være en logisk forklaring. Jeg tænker derfor at du måske skulle forsøge at lægge dig med hende i løbet af dagen. Lade hende sove sammen med dig i soveværelset.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Fortæl hende at hun skal lægge sig ned og lukke øjnene, læg dig tæt ved hende, luk dine øjne så hun spejler sig i dig, hold hende i hånden, kærtegn hende blidt osv.

Du skal naturligvis være sikker på at hun er træt nok, at tidspunktet for middagslur er det rigtige og så skal hun heller ikke være sulten, måske en kop lun mælk og en banan kunne være en del af ritualet til middagsluren. Det ritual kunne du så evt føre videre til barnevognen, når hun igen skal sove middagslur der.

Håber mine tanker hjælper dig lidt videre. Rigtig meget held og lykke både med Nanna og med den forestående fødsel:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce