Annonce

Annonce

Svar: Får hun for lidt mad?


17. juli 2007

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære bekymrede mor

Der er en del børn, der netop omkring 4 måneders alderen reagerer som jeres datter og dette skyldes det udviklingsspring hun går igennem lige nu. Jeg tænker dog også at det er helt relevant at du medtænker hendes indtag af mad og at det kan være en faktor.

Min umiddelbare tanke, når jeg læser dit brev er, at det er vigtigt at din datter får mad nok dagen igennem - at blive proppet med mad inden natten kan godt give ekstra uro i tarmene og derfor opnår du ikke fuld effekt - faktisk kan det nogle gange give modsatte effekt.

Du nævner selv om flaske kan have noget at sige, og det kan det faktisk godt. Du skal derfor overveje om du vil fortsætte amningen og supplere med en flaske - også i løbet af dagen, eller om du vil forsøge at skrue din mælkeproduktion op, eller om du f.eks. skal til at forsøge med lidt skemad og så give flaske til natten. Uanset hvad du vælger, så tænker jeg altså at det vil være relevant at forsøge med lidt ekstra mad, men det skal som udgangspunkt være i løbet af dagen.

Hvis du som nu vælger at forsøge med flasken og samtidig ammer, så prøv at ...


Annonce

... give flasken efter amning. Altså så du starter med at amme og hvis dette ikke er nok, så supplerer du med en flaske. Det kan være hun gerne vil have flasken med det samme, det kan også være hun ½ time efter amning bliver urolig og så giver du hende flasken der.

Hvis du vil øge din mælkemængde så er det vigtigt at du lægger hyppigere til - det giver mere mælk at amme hver 2 time i stedet for hver 4 time og din datter er den bedste til at stimulere dig.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hvis du vil forsøge med skemad, så start med 4-5 tsk grød, lidt vand at drikke til og am så efterfølgende - start med en gang dagligt og når det går godt og hun kan spise en lille dl. så giver du hende to gange dagligt. Du må gerne bibeholde flasken til natten ved siden af.

Det med at gå i soveværelset, skabe ro, hjælpe hende med at koncentrere sig er rigtig fint, og jeg tror som sagt at din egen fornemmelse for lidt mere mad er rigtig. Jeg ved du hele tiden har ammet rigtig meget, så måske det er tid til noget mere og måske andet nu:o) Hvordan har du det med det?

Håber ovenstående hjælper dig lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fennikel, Fennikelte og børn

Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.

Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.

Det anbefales...

Læs mere i Babylex

Jordemoder

En jordemoder er uddannet til at hjælpe gravide, fødende og nye familier. Når du bliver gravid, så skal du i første omgang kontakte din læge. Lægen vil herefter automatisk sørge for at give besked til dit fødested, og dermed en jordemoder, som så vil indkalde dig til undersøgelse.

Som gravid er du, så vidt det er muligt, tilknyttet een jordemoder i hele graviditetsforløbet. Du (og din partner) vil blive kaldt til samtale og undersøgelser løbende gennem hele graviditeten, og I...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.

Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.

Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce