Brev:
Det med legekammerater

Så har jeg igen brug for din hjælp:-)
Vores datter er så heldig at ha sine gode legekammerat fra vuggestuen at lege med herefter de er startet i hver sin børnehave.
De glæder sig meget hver i sær når vi fortæller dem at de skal lege sammen den efterfølgende eftermiddag og dagene derefter snakker de kun om hinanden:-)
Men de er jo i den alder hvor det godt kan være lidt svært at dele legetøjet og de kan ha de værste skænderier og de bliver rigtig kede af det og sure på hinanden. Det opstår når den besøgende pige finde noget spændende at lege med for så vil den pige der bor jo gerne ha legetøjet for det er jo hendes! Det er meget svært for os at forklare at hun jo ikke vil ta legetøjet, men bare lege med det og at vi selvfølgelig også godt forstår at hun er glad for sit eget legetøj. Det sker også tit at den besøgende tror det er hendes legetøj fordi det er hende der har fundet det og det kan den boende pige jo slet ikke forstå!
Vi prøver at fortælle at de kan lege sammen med det eller den anden kan finde noget andet..... Vi har også prøvet den med at fortælle ...
... at man kan blive ked af det når man ikke må låne noget legetøj. Vi har prøvet at sidde og lege sammen med dem og også lade dem være og prøve at klare det selv, men det virker ikke som om de forstår hvad vi mener og de er to piger med stor viljestyrke og meget temperament så bølgerne kan gå højt:-)
I vuggestuen var de meget glade for hinanden og legede sammen hver dag så derfor tænker vi jo som forældre at det kunne være godt at holde fast i kontakten. De er glade for hinanden, men den med "dit og mit" kan vi ikke helt finde ud af for dem;-)
Har du nogle gode råd til hvad vi kan sige til dem så det bare bliver lettere for dem måske, for jeg kan godt se at det ikke lige er noget der overståes med en enkel bemærkning:-)
Jeg tænker også at man kan gribe det helt forkert an og det ønsker ingen ad os jo.... Min mand har engang hørt at det er vigtigt at respektere at det er altså barnets værelse og legetøj, men lige hvordan man gør det, så de stadig forstår at man også kan dele, den er da ret svær:-)
Jeg glæder mig til at høre fra dig.
Hilsen pigebarnets mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
Viden om børn:
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Slik
Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.
Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.
Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.
Ifølge...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






